MF DNES

Pražské židle a stolky oživí i okraj metropole

- — Adam Hejduk

Možná jste na nich seděli při chvílích oddechu na nábřeží, nebo jste při sezení na nich obdivovali orloj na Staroměsts­kém náměstí. Správa ikonických černých židlí a stolků, které město v rámci projektu Pražské židle & stolky umisťuje na různá veřejná prostranst­ví, nově přechází pod městskou organizaci Kreativní Praha. Projekt po šesti sezonách opouští půdu Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), kde v roce 2016 vznikl.

Pod křídla Kreativní Prahy přechází také rozšiřujíc­í projekt Pražské židle & plácky, který má zejména motivovat městské části k proměnám jejich veřejných prostranst­ví, a to jak finančně, tak produkčně. „Přesun obou úspěšných projektů v Kreativní Praze vřele vítáme. Do projektů, které měly původně za úkol zejména poskytnout možnost spočinout Pražanům ve veřejném prostoru a doplnit některé jeho chybějící funkce, u nás chceme vnést prvky více kulturní a komunitní. Rozmanitý a vstřícný veřejný prostor s kulturou úzce souvisí a projekt kolegů z IPR Praha souzní s našimi vizemi v Kreativní Praze,“říká ředitel Kreativní Prahy Petr Peřinka.

Nejvíce černých stolků a židlí se nachází v širším centru města. Kreativní Praha by ale nyní chtěla oživit i veřejná prostranst­ví na okrajích města. „Židle a stolky se i nadále budou nacházet tam, kde jsou na ně Pražané zvyklí. Další již otestovaný

PRAHA

projekt „Pražské židle & plácky“pod Kreativní Prahou poslouží zejména ke kulturnímu rozvoji lokalit mimo centrum. „Na podzim se tak například ve spolupráci s Prahou 22 – Uhříněvsí mohou Pražané těšit na komunitní festival na Novém náměstí, židle také najdou na dalších místech souvisejíc­ích s prací Kreativní Prahy – na Smetanově nábřeží či na tramvajové smyčce Dlabačov,“říká radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha sobě). Komunitní festival na Novém náměstí v Uhříněvsi začíná již tuto sobotu 25. září a potrvá tam celý měsíc. Náměstí obyčejně funguje jako parkoviště, ale auta odsud na měsíc zmizí. Kreativní Praha tam v současné době umisťuje stolky a židle a instaluje výstavu fotografií Pavla Baňky. Kromě toho se zde uskuteční řada koncertů a divadelníc­h představen­í.

V začátcích projektu byly židle a stolky pouze na šesti místech v Praze. Nyní, po šesti letech, je v hlavním městě 504 stolků, 1 934 židlí, a dokonce i 20 lehátek, a to na 85 místech. „Pražské židle & stolky jsou ukázkou projektu drobného měřítka s velkým dopadem. Umístění tohoto mobiliáře na místa, kde chybí posezení, pomůže samotné místo rozvíjet a přitáhnout do něj život. Jsem rád, že projekt bude i nadále pokračovat v nejrůznějš­ích lokalitách Prahy,“komentuje náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09).

Komunitní minicentra

 ??  ?? Takzvaných pražských židlí lze již v ulicích metropole najít téměř dva tisíce. Městské organizace je umisťují na místa, kde se lidé často setkávají, nebo naopak tam, kde by si veřejné prostranst­ví zasloužilo oživit. Míst s ikonickými černými stolky a židlemi je v celé Praze nyní 85 a další budou přibývat, zejména na okrajích hlavního města.
Takzvaných pražských židlí lze již v ulicích metropole najít téměř dva tisíce. Městské organizace je umisťují na místa, kde se lidé často setkávají, nebo naopak tam, kde by si veřejné prostranst­ví zasloužilo oživit. Míst s ikonickými černými stolky a židlemi je v celé Praze nyní 85 a další budou přibývat, zejména na okrajích hlavního města.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic