MF DNES

Vyčerpaná, ale motivovaná

Petra Kvitová chce v Ostravě přemoct únavu a potěšit fanoušky

- Stanislav Kučera tenisový reportér MF DNES

Pouhých 35 kilometrů od rodného Fulneku odehraje Petra Kvitová jeden z posledních turnajů sezony. Zítra vstoupí do podniku WTA 500 v Ostravě, na němž plní roli nasazené dvojky a největší domácí hvězdy.

„Moc se těším, turnaje před diváky mi hrozně chyběly. Rodina určitě přijede, nemá to daleko, tak věřím, že si to všichni užijeme,“vyhlíží česká tenistka.

Na tiskovce před začátkem nabité akce se Kvitová usmívala, vtipkovala a vyprávěla o motivaci ukázat se před domácím publikem.

„Ostrava patří do mého rodného kraje, mám na ni spoustu vzpomínek. Jako malinká jsem tady hrála svůj úplně první turnaj,“vylovila z paměti, že v prvním kole uspěla ve třech setech, načež s druhou soupeřkou prohrála.

Vítězné vzpomínky na Fed Cup

Na nynějším turnaji s dotací v přepočtu více než 12 milionů korun platí při absenci Karolíny Plíškové, Barbory Krejčíkové a Karolíny Muchové za nejpoutavě­jší lákadlo pro české fanoušky.

V pavouku figuruje jako druhá nasazená za světovou šestkou Polkou Igou Šwiatekovo­u. Turnaj po volném losu v 1. kole začne zítra proti Anastasii Potapovové z Ruska. A bude chtít ukázat, že se jí v moravskosl­ezské metropoli daří. Ve Fed Cupu tam mezi léty 2012 a 2015 ovládla všech osm dvouher.

„Když jsem teď vlezla na centrkurt, hned se mi vzpomínky na Fed Cup vrátily,“přibližuje dojmy z opětovného shledání s Ostravar Arénou. „Bylo skvělé hrát před vyprodanou halou, slyšet bubeníky, vidět českou vlajku a potkávat známé tváře…“

Bouřlivou podporu českých fanoušků, kterých se na tribuny může dostat přes pět tisíc, očekává Kvitová i nyní.

A doufá, že fandění jí pomůže překonat vyčerpání, které na ni v závěru náročné sezony silně doléhá.

„Cítím se dost unavená,“připustila 31letá tenistka. „Po US Open se mi povedlo trochu vypnout, ale pořád ne úplně dostatečně. Sezona se blíží ke konci, tak se budu snažit ještě vymáčknout. A pak se snad zvládnu nabít na další.“

Před vytouženou dovolenou chce aktuální světová desítka absolvovat ještě pár startů.

„Tak dva až tři,“nastiňuje. Do tohoto počtu nespadá finálový turnaj Poháru Billie Jean Kingové, který v prvním listopadov­ém týdnu uspořádá Praha. Kvitová se z něj právě kvůli únavě omluvila.

„Chci doléčit všechny neduhy, které na těle mám, a odpočinout si, hlavně psychicky,“zdůvodnila. „Samozřejmě bych si ráda zahrála, ale abych ještě pár sezon zvládla, tak volno potřebuju.“

Bubliny mě vysosaly

Končící ročník 2021 hodnotí jako průměrný. V březnu triumfoval­a na silně obsazeném podniku v Dauhá, na grandslame­ch však posbírala jen čtyři výhry a brzy vypadla i z olympijský­ch her.

„Hodně mě vysosaly bubliny, hrát bez lidí pro mě totiž bylo jako trénink a já nejsem tréninkový typ. Takže bylo hrozně těžké se vyburcovat a vymáčknout. Stálo mě to spoustu sil,“přiznává. „A bohužel jsem bojovala i se zdravím, měla jsem smůlu,“připomněla nešťastné zranění kotníku, které si přivodila na Roland Garros. „Ale i přes to všechno na konci sezony pořád hraju,“zmínila důležité pozitivum.

Elán do finiše čerpá i z dřívějších výkonů na domácích kurtech.

Kromě úspěchů ve Fed Cupu slavila Kvitová v Česku pět turnajovýc­h titulů. Před třemi lety triumfoval­a na antukovém podniku WTA v Praze na Spartě, v roce 2007 posbírala prvenství na akcích ITF v Průhonicíc­h, Přerově a ve Valašském Meziříčí. Poslední zmíněný turnaj ovládla také o rok dříve. Jen Ostrava ve výčtu chybí… „Takže o motivaci mám postaráno,“prohodila Kvitová s dalším úsměvem ve tváři. „I když potřebuju hodně odpočívat, sezonu určitě dojedu, jak nejlíp budu moct.“

 ?? Foto: Profimedia.cz ?? Diváci jí chyběli Petra Kvitová si chce turnaj v Ostravě, kde plní roli největší domácí hvězdy, užít s rodinou i diváky.
Foto: Profimedia.cz Diváci jí chyběli Petra Kvitová si chce turnaj v Ostravě, kde plní roli největší domácí hvězdy, užít s rodinou i diváky.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic