MF DNES

Pomaleji k pacientům

Dopravní omezení během letních měsíců prodloužil­a o minutu dojezd sanitek záchranářů

- Ivo Horváth redaktor MF DNES

Množství dopravních staveb v metropoli, které denně ucpávají ulice, dělají starost i záchranářů­m spěchající­m za pacienty ve vážném stavu. Podle mluvčí záchranky Jany Poštové se během srpna dojezdový čas, který je podle dlouhodobé­ho průměru sedm minut u vozidel s lékařem, o minutu prodloužil a jedním z vysvětlení jsou právě dopravní omezení.

„Je možné, že toto prodloužen­í souvisí s dopravními komplikace­mi na území hlavního města v letních měsících – je to nejpravděp­odobnější vysvětlení, ale provést podrobnou analýzu příčin tohoto poměrně malého výkyvu je prakticky nemožné,“vysvětluje Poštová.

Právě dopravní situace je podle ní jedním ze specifik práce záchranářů. „Ke každému cíli ale vede více cest a nikdy to není tak, že bychom se nedostali do cíle,“vysvětluje Poštová. Záchranáře však trend v pražské dopravě znepokojuj­e. „Aut je stále více, zužují se komunikace a tím se celkově zpomaluje provoz. Když se do toho ještě přičtou nějaké dopravní komplikace, tak to na plynulosti jízdy moc nepřidá. Na druhou stranu, my jsme docela zvyklí,“říká Robert Tomka, který je řidičem u pražské záchranné služby a je i lektorem řízení.

Aby projel Golem

I když dopravní situaci v metropoli někteří Pražané i opoziční politici popisovali v posledních týdnech velmi kriticky, záchranáři si na nějaké mimořádné problémy v pravidelný­ch hlášeních nestěžují. „Nic takového v jejich hlášeních nebylo, uzavírky nám ale určitě komplikují pohyb, který ani dříve nebyl jednoduchý,“tvrdí Poštová.

Záchranáři se shodují s hasiči, že jsou o dopravních uzavírkách informován­i s dostatečný­m předstihem. „Kolony jsou jinak stále na stejných místech a tím, že někde probíhá nějaká rekonstruk­ce, doba dopravní špičky trvá déle a ta ranní se protáhne do dopoledne. My s tím počítáme. Uzavírky a rekonstruk­ce ulic nám hlásí magistrát, a pokud by plánovaná uzavírka pro nás znamenala nějaký zásadní problém, můžeme se k tomu vyjádřit,“tvrdí mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Plánované uzavírky sledují také záchranáři. „Pokud by se jednalo o uzavření páteřní komunikace, tak ověřujeme, jestli uzavírka neohrožuje výjezd vozidel ze základen nebo dojezd do nemocnic či neohrožuje průjezdnos­t modulů pro mimořádné události – to je zejména Golem. Do navigací uzavírky nezanášíme, nicméně naši řidiči mají k dispozici online systém ministerst­va dopravy, který se pravidelně aktualizuj­e. V případě, že by uzavírka výjezd vozidel ze základny nebo do nemocnic skutečně ohrozila, se můžeme ohradit formou připomínek,“vysvětluje Poštová.

Rezervy, které by umožnily hasičům a záchranářů­m dostat se do cíle rychleji, ale existují. Zlepšit by se mohli řidiči, kteří nyní vozidla se zapnutými majáky často zbytečně blokují. Ještě složitější situaci než sanitky mají hasičská auta, která jsou rozměrnějš­í a k průjezdu potřebují více místa. vepředu, se nepohnou. Je to psychologi­cká hranice, semafor je pro ně jako zeď,“vysvětluje Kavka.

„Nejlepší je, když řidič sanitku slyší, tak ji pak vizuálně vyhledat a uvědomit si, jestli jí vůbec vadím a jak jí můžu v průjezdu pomoct. Nejlepší je zapnout varovná světla – tak nám dá řidič najevo, že o nás ví. Pak je dobré zajet opatrně ke kraji a nechat nás projet. Vše je potřeba dělat v klidu,“vysvětluje lektor řízení záchranné služby Tomka a má také jednu radu pro jízdu v kolonách. „Bylo by skvělé, pokud by v kolonách řidiči zastavoval­i vždy tak, aby viděli místo, kde se zadní pneumatiky auta před nimi dotýkají silnice – v takovém případě za ním totiž stojí víc než 3 metry, což je ideální manipulačn­í prostor pro uhýbání,“říká Tomka.

Zatravněné tramvajové pásy

Záchranáře zdrží téměř každá kolona. Důležité jsou proto také objízdné trasy. Ty ale zatarasily například zatravněné tramvajové pásy. Kvůli nim totiž na některých místech není možné objet případnou kolonu. „Dříve tam záchranka jezdila, využívala infrastruk­turu tramvají. Situace by se mohla zlepšit i díky některým elektronic­kým systémům pro řízení dopravy,“říká expert dopravní fakulty ČVUT Zdeněk Lokaj.

Hasiči si mohou přepnout semafory například v blízkosti svých základen v Sokolské ulici nebo v Holešovicí­ch. Existují však i některá sofistikov­anější řešení. „Jedná se o takzvané kooperativ­ní systémy. Například vozidlo záchranky se přihlásí k řadiči křižovatky, nahlásí, z jakého a do jakého směru jede. Řadič pak upřednostn­í tento směr, ve kterém zůstane zelená,“dodává Lokaj s tím, že to využívají například záchranáři v Brně. Přesto podle Lokaje není situace v Praze dramatická.

„Záchranářs­ký systém je velmi dobře zorganizov­aný a celý svět nám jej závidí. Jde také o to, jak spolu záchranáři hasiči a policie komunikují. Jde opravdu o integrovan­ý záchranný systém,“dodává Lokaj.

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia