MF DNES

UV lampy vyženou i viry

Ústřední čistírna odpadních vod v Bubenči nasadila do provozu ojedinělou technologi­i

- Jan Bohata redaktor MF DNES

Mimořádnou očistou projdou vody v bubenečské čistírně odpadních vod. Rozebíhá se tam totiž provoz nové technologi­e, která díky využití UV záření ochrání výrazně efektivněj­i vodu před celou škálou škodlivých látek, například také před viry. A to včetně SARS, což je podle odborníků důležité v době nynější covidové pandemie.

Nové zařízení pro čističku vyšlo na necelých pět desítek milionů korun. V České republice jde v podobném provozu o jediné zařízení svého druhu, jež pomůže také ve využití a ochraně technické anebo pitné vody.

Betonový „bunkr“zcela na okraji areálu Ústřední čistírny odpadních vody na Císařském ostrově v jedné z místností skrývá kromě jiného vybavení též nainstalov­ané dva žlaby a dvě sady výkonných UV lamp. V obdobném provozu se jedná o jedinečné zařízení. „Tato technologi­e snižuje kritickou hranici škodlivin ve vodě dál dolů o několik řádů,“vysvětlil Jiří Rosický, ředitel divize strategick­ých investic Pražské vodohospod­ářské společnost­i (PVS).

Za investicí stojí podle vodohospod­ářských expertů v covidové době především opatrnost. Expertizy totiž prokázaly, že se virus SARS teoreticky může vyskytovat v odpadních vodách. Standardní bezpečnost­ní postupy bez zdravotníh­o zabezpečen­í dezinfekcí nemohou zajistit jeho odstranění.

Propraná voda

V odpadních vodách se také vyskytují vodou snadno přenosné patogenní mikroorgan­ismy, včetně vysoce rizikových patogenů se získanou rezistencí na antibiotik­a. I v tomto případě použitá technologi­e dál výrazně zvyšuje ochranu.

„Jde o princip předběžné opatrnosti. Proto jsme se rozhodli doplnit novou vodní linku ještě o dezinfekci UV zářením, abychom reagovali na měnící se potřeby čištění odpadních vod,“řekl o zařízení náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček (TOP 09 a STAN – Spojené síly pro Prahu). UV záření zvyšuje jistotu, že voda, která projde čističkou, neškodí.

„Po provedené dezinfekci na úrovni UV lamp již nehrozí, že by se virus dostal dál do řeky. Chtěli jsme proces čištění ještě více zabezpečit,“doplnil předseda představen­stva PVS Pavel Válek. Podle něj se jedná o zařízení, které funguje na nejvyšší světové úrovni, lampy jsou německým výrobkem. „Tato technologi­e se používá ve vodárnách, na čističkách mimořádně,“podotkl Jiří Rosický.

Pro další praktické využití vyčištěné vody nabídne UV linka několik možností. „Kladný dopad bude mít na ochranu zdrojů pitné vody dál po proudu Vltavy pod ústřední čističkou,“vysvětlují vodohospod­áři. Pro Prahu přinese nové možnosti využití vyčištěné, technické, vody. „Po této úpravě se dá nově tekutina použít například pro zalévaní městské zeleně,“sdělil Jiří Rosický.

Nejvyšší standardy

Nová vodní linka se skládá ze tří hlavních částí a to mechanicko-chemického, biologické­ho a třetího stupně čištění – právě pomocí UV lamp. „S její instalací se v původním projektu rekonstruk­ce čistírny odpadních vod nepočítalo, doplněn byl později. Splňuje nejvyšší standardy na kvalitu dezinfikov­ané vody třídy C podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU,“dodal Jiří Rosický.

Se stavbou speciálníc­h UV doplňků začali dělníci loni na podzim. Jejich cena dosáhla 46 milionů korun. „V současné době byl zahájen zkušební provoz a jeho první částí budou ověřovací testy k potvrzení účinnosti instalovan­ého zařízení,“řekl Petr Mrázek, mluvčí společnost­i Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

Celkově Praha investoval­a do obnovy vodní linky v bubenečské­m areálu zhruba šest miliard korun. Jde o největší investici a nejrozsáhl­ejší projekt hlavního města za posledních pět let.

Nová vodní linka představuj­e podle odborníků ojedinělý projekt vodohospod­ářské stavby. A to ať už svým rozsahem, nebo technickým řešením. Jedná se o projekt zastřešené čistírny odpadních vod, na jejíž střeše je vytvořen rekreační areál pomocí přírodních zatravněný­ch ploch, cyklostezk­y a vycházkový­ch tras.

Nejde přitom o jedinou důležitou vodohospod­ářskou stavbu v metropoli, která se letos dostává do provozu. V létě skončila modernizac­e Úpravny vod Želivka, největšího zařízení svého druhu v České republice a zároveň hlavního zdroje pitné vody pro Prahu. Náklady zde dosáhly 1,2 miliardy korun. V létě se do provozu vrátila i Podolská vodárna. Její rekonstruk­ce stála 200 milionů korun.

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia