MF DNES

Speciální akce, kdy v Semaforu zavládne vojna

- — Tomáš Šťástka

PRAHA Citátem z pětapadesá­t let staré hry Benefice zve čerstvý devadesátn­ík Jiří Suchý na nedělní speciální akci ve svém Divadle Semafor: „Dneska už slovo benefice nic neznamená, ale byly doby, kdy bych z takový benefice byl tejden živ a ještě si koupil kolo.“

„Tenkrát, když jsme tu hru uváděli, bylo na benefici pohlíženo jako na feudální přežitek, socialisti­ckého herce nevhodný. Dneska to zkoušíme znovu, třeba to bude lepší,“vysvětluje Suchý. Diváky totiž zve na premiéru nejnovější­ho dokumentu Pochodem v chod aneb zastavit stát, který se svou asistentko­u Irenou Zlámalovou natočil v době pandemie. „V něm se zmíněný Suchý, neboli já, svěřuje s humorem sobě vlastním s celoživotn­ím vztahem k vojsku.“Zhlédnout jej bude možné tuto neděli od 15 hodin za jednotné vstupné 300 Kč. Výdělek půjde na provoz nedaleké výstavy Kufřík, kde Suchý a Semafor odhalují důležité relikvie z historie divadla. „Výstavě vznikla koronaviro­vou přestávkou značná ztráta, kterou by mohla benefice mírně vylepšit,“vysvětluje Suchý. Výstavní prostor Kufřík lze nalézt v Kyjevské ulici, otevřen byl v listopadu 2018.

Grafika i písně

Podpořit Kufřík mohou diváci i dalším způsobem. Vedle premiéry filmu totiž budou mít speciální šanci zakoupit si Suchého grafické listy a ilustrace s vojenskou tématikou v ceně od 100 do 3 000 korun. Sám Suchý pak na akci za podpory Jitky Molavcové a Jiřího Svobody zazpívá několik písní taktéž na téma vojna.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic