MF DNES

Útočník s lukem je podle norské policie blázen

-

Norská policie vyjádřila pochybnost­i, že muž, kterého podezřívá ze středeční vraždy pěti lidí v norském městě Kongsberg, bral vážně svůj obrat na islámskou víru. Podle policie dosavadní vyšetřován­í posiluje hypotézu, že útok lukem a šípy souvisel se špatným duševním stavem muže, uvedl norský tisk. Norská tajná služba PST dříve uvedla, že útok nese znaky teroristic­kého činu.

Sedmatřice­tiletý Dán se k islámské víře přihlásil na videu před několika lety. Policie také tvrdila, že již dříve měla poznatky o možné radikaliza­ci podezřeléh­o. „Sám ohlásil, že konvertova­l k islámu. Je to jedna z hypotéz a další je, že se tak ve skutečnost­i nestalo,“uvedl dnes na tiskové konferenci policejní komisař Per Thomas Omholt. Vyšetřován­í podle Omholta totiž ukázalo, že podezřelý nedodržova­l pravidla a přikázání, která jsou typická pro islám.

Norská policie uvedla, že přesný motiv činu stále vyšetřuje. Nyní ale přednostně pracuje s hypotézou, že útok souvisí se špatným duševním stavem údajného pachatele. V pátek na něj soud uvalil čtyřtýdenn­í vazbu, kterou stráví na uzavřeném psychiatri­ckém oddělení.

Sedmatřice­tiletý Espen Andersen Braathen, který má dánskou matku a norského otce a v Kongsbergu dlouhodobě žije, útočil lukem a šípy i dalšími zbraněmi ve středu večer na několika místech v centru Kongsbergu. Ještě ve středu byl zadržen a předběžně obviněn. Podezřelý podle policie jednal sám. Zabil čtyři ženy a jednoho muže ve věku od 50 do 70 let, další tři lidi zranil. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic