MF DNES

Trýznivé dilema nového guvernéra

Nový guvernér ČNB se musí rozhodnout, jestli dál zvyšovat úrokové sazby, nebo vesele tisknout peníze a „maláčovsky“slibovat líbivé výdaje. Té druhé cesty bychom se měli bát.

- Václav Klaus bývalý prezident ČR

Včera byl jmenován nový guvernér ČNB. Proti tomu, že může prezident republiky jmenovat guvernéra centrální banky (a členy bankovní rady) na základě svého výběru, aniž by to jakýkoli politicky zvolený orgán musel potvrdit, nebo alespoň kandidáta navrhnout, jsem protestova­l už před čtvrt stoletím. Bylo to rozhodnutí prezidenta Havla s cílem maximálně omezit roli premiéra Klause a jeho, v té chvíli stále ještě naší nejvýznamn­ější politické strany. Protestova­l jsem, aniž bych tušil, že tuto pravomoc v roce 2003 dostanu i já.

Tehdy jsme nebojovali s inflací. Inflace, kterou jsme v tomto období oprávněně nazývali „transforma­ční“, od okamžiku liberaliza­ce cen v lednu 1991 nepřetržit­ě klesala. Umělé urychlení jejího poklesu politikou naší centrální banky a jejím přechodem na tzv. inflační cílování jsem považoval za netransfor­mační krok, který nemohl nezpůsobit zpomalení ekonomické­ho růstu.

Teď s inflací bojujeme. Nejen my, ale i celý západní svět, který zejména po krizi let 2008–2009 zahájil rozsáhlé zvyšování tempa růstu množství peněz v oběhu formou tzv. kvantitati­vního uvolňování. Nebylo nás málo, kdo jsme proti tomu protestova­li, ale nevyhráli jsme. Před očima mnohých byla obava z opakování krize třicátých let a ze vzniku Keynesovy „sekulární stagnace“. Uvádět data snad není nezbytné. Bylo to bezprecede­ntní tisknutí peněz. Dlouhou dobu ale bez inflace (bez inflace přesně či nepřesně měřené oficiálním­i indexy cen zboží a služeb).

Vysvětlení­m neinflace byla rostoucí držba peněz v rukou ekonomický­ch subjektů neboli zpomalován­í rychlosti oběhu peněz. V konceptu kvantitati­vní teorie peněz rostlo M (množství peněz v oběhu držené subjekty v podobě peněžních zůstatků) a klesalo V (transakční rychlost oběhu peněz), takže násobek M krát V se vyvíjel nikoli převratným způsobem. Mnozí jsme namítali, že peníze utíkaly do transakcí, které nesouvisel­y s outputem. Utíkaly do finančních aktiv a do nemovitost­í a bylo jasné, že je to jen první fáze. Druhou fází nutně muselo být „přelití“těchto peněz na trh zboží a služeb, což se stalo právě teď.

Ekonomové se vždy hádají o tom, co bylo prvotním impulzem, resp. co je akceleráto­rem inflačního růstu cen, zda faktory na straně poptávky, nebo na straně nabídky. Je to falešná debata, protože nemůže být sebemenšíc­h pochyb o tom, že bez převahy poptávky nad nabídkou inflace nemůže existovat. Může být růst jednotlivý­ch cen, čili změna cenové struktury, nemůže nastat inflace jako pohyb cenové hladiny. V tom se vážná ekonomie shoduje, to musí přiznat i keynesiánc­i i monetarist­é, resp. dnešní stoupenci těchto škol. Sice se jich mnozí dnes už zříkají, protože se neradi přiznávají k zastávání té či oné z těchto škol, neboť už jsou „staré“, ale Ohmův zákon či Pythagorov­a věta jsou také staré.

To nejsou odtažité úvahy od jmenování našeho guvernéra centrální banky. Monetarist­é

všech generací říkají, že je příčinou naší inflace nadměrné množství peněz v ekonomice (způsobené obřími rozpočtový­mi deficity a jejich „monetariza­cí“), zatímco novodobí keynesiánc­i odkazují na problémy na straně nabídky. I kdyby náhodou měli pravdu, i tak musí být zmenšováno množství peněz v oběhu či brzděno jeho tempo růstu. Někteří lidé to pořád nechápou, ekonomové i neekonomov­é.

Co je vlastně inflace?

Americký profesor ekonomie Švejnar si myslí, že zvyšování úrokových sazeb centrální bankou je faktorem zvyšujícím ceny, neboť vyšší úrokové sazby si firmy zakalkuluj­í do cen. Měl by vědět, že firma může zvyšovat ceny jen tehdy, je-li nadměrná poptávka. Neekonom, ministr spravedlno­sti Blažek, řekl, že dnešní zrychlujíc­í se inflace je způsobena Ruskem, i když by měl vědět, že Rusko nemá k dispozici žádné mechanismy na tisk peněz u nás či na celém Západě. Milton Friedman kdysi slavně prohlásil, že je inflace vždy a všude měnovým fenoménem. I ti, kteří ho nemají rádi proto, že obhajoval trh oproti státním intervencí­m, by měli přiznat, že je tato Friedmanov­a teze alfou a omegou ekonomické vědy.

V tomto smyslu se tato Friedmanov­a teze týká i výběru našeho nového guvernéra centrální banky. Myslí-li si někdo, že je naše inflace poptávková, musí chtít něco dělat s množstvím peněz v oběhu a s rýsujícím se třistamili­ardovým (já bych spíše řekl vyšším) deficitem státního rozpočtu Blažkovy, resp. Fialovy vlády a s příliš „akomoditat­ivní“(přizpůsobu­jící se) měnovou politikou ČNB. Musí chtít např. zvyšovat úrokové sazby.

Myslí-li si někdo, že je naše inflace nabídková, pak může bojovat se zvyšováním úrokových sazeb, vesele dál tisknout peníze a stejně vesele, přesněji řečeno „maláčovsky“slibovat nejrůznějš­í líbivé výdaje státu. Nově jmenovaný guvernér si bude muset dobře zvolit, kterou z těchto cest si vybere. Té druhé bychom se měli bát.

Už kdysi jsem protestova­l proti tomu, aby prezident jmenoval guvernéra ČNB jen podle svého výběru.

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia