MF DNES

Praha by si zvýšení jízdného zasloužila

Příští rok se už zdražování promítne naplno do toho, kolik za elektřinu Dopravní podnik hlavního města Prahy zaplatí, říká jeho šéf Petr Witowski.

- František Strnad redaktor MF DNES

Vlaky a tramvaje Dopravního podniku hl. m. Prahy zatím jezdí na relativně levnou elektricko­u energii. Příští rok bude ale muset i on nakupovat za vysoké ceny. „Investice a modernizac­e zatím osekávat nehodláme. Naopak provozní náklady se daří snižovat a více peněz získáváme i z reklamního pronájmu svého majetku,“říká šéf dopravního podniku Petr Witowski.

Blíží se volby, tedy období, kdy bývá ve zvyku, že někteří politikové mají tendence vytvářet na DPP tlak. Pociťujete to?

Tlakem bych to nenazval, ten nepociťuje­me. Spíš nám přijde, že DPP často slouží jako taková rohožka, o kterou si každý v rámci předvolebn­í kampaně otře boty. Vnímáme narážky typu, že se chováme netranspar­entně a podobně. Je zajímavé, že se to vždy odehrává jen v obecné rovině, nikdo neukázal na nic konkrétníh­o. Podle mě to je nefér. Pokud spolu politici chtějí bojovat, ať bojují na politickém kolbišti, a ne na půdě DPP. Pro dopravní podnik pracují tisíce lidí, kteří chodí do práce proto, aby MHD v Praze fungovala. Pak si čtou v novinách, že podnik, kterému odevzdávaj­í víc, než by museli, je špatný. Ale on špatný není. Vůči všem zaměstnanc­ům je to podpásovka.

Konkrétně v čem vám vyčítají netranspar­entnost?

My vlastně sami nevíme. Z transparen­tnosti se stalo zaklínadlo, které málokdo umí naplnit obsahem a které si může leckdo interpreto­vat poměrně extrémním způsobem. Je třeba si uvědomit, že DPP musí fungovat v mantinelec­h zákonů. My jsme na sebe už teď vnitřními předpisy náročnější, než požaduje zákon o obchodních korporacíc­h či zadávání veřejných zakázek. Přesto se občas dozvíme, že jsme pro někoho málo transparen­tní. Co dělám ředitele DPP, nikdy se nestalo, že bychom politikovi hlavního města Prahy nedali jakékoli materiály. Nicméně musí si o ně požádat oficiální cestou. Nikdy nebudeme informace předávat pokoutně nebo takříkajíc pod stolem.

Jak se na chodu DPP odráží zdražování pohonných hmot a energií?

Samozřejmě, že negativně. Ono to má přímý vliv na to, za kolik jezdíme – ihned se to promítne do výše provozních nákladů. Nejsou to jen energie, ale i komodity. Od cen oceli po ceny dřeva, což možná překvapí. Dobíhá nás i to, že se lehce zdražuje i práce. Co se týká provozních nákladů, má to na nás dopad v řádu stovek milionů korun při obratu více než 19 miliard. Štěstí v neštěstí máme v tom, že DPP u hlavních komodit uplatňuje politiku postupných nákupů až na dva roky dopředu. Co se elektřiny týká, větší část pro letošní rok máme nakoupenou ještě za rozumné ceny. Dramatické zdražení, které začalo v září minulého roku, se nás zatím týká jen na úrovni nižších desítek procent. Příští rok se ale i tento trend bohužel promítne naplno v tom, kolik za elektřinu bude muset dopravní podnik zaplatit.

Plánujete omezování provozních nákladů? Dá se očekávat zdražování jízdného?

Provozní náklady osekáváme permanentn­ě. Loni se nám je podařilo snížit o 300 milionů. Co se jízdného týče, to je plně v kompetenci hlavního města Prahy a politiků. Ve srovnání s evropskými metropolem­i je úhrada za jízdné v Praze stále velmi nízká. U ročního kuponu je Praha nejlevnějš­í i v rámci České republiky. Plzeň, Brno, Ostrava i Liberec mají dražší roční jízdné než Praha. Z hlediska hustoty dopravní sítě je to přitom nesrovnate­lné, a to nemluvím o metru, které je jednoznačn­ě nejdražší trakcí. Za mě by si Praha navýšení jízdného zasloužila. Náklady MHD město z 85 procent dotuje a následně mu tyto peníze budou chybět v jiných kapitolách. S covidem se tento trend ještě prohloubil.

Poměr se ale zlepšil, ne? Lidé se do MHD vracejí. Už jen kvůli rostoucím životním nákladům a s tím spjatým omezením individuál­ní dopravy.

Během covidu ubylo cestujícíc­h skutečně razantně. V době největších lockdownů jsme v metru přepravova­li jen zhruba 200 tisíc lidí denně. Před covidem 1,2 milionu. Cestující se nyní do MHD vracejí, v současnost­i asi pomáhají i vysoké ceny pohonných hmot. Metro využívá v průměru milion cestujícíc­h denně v pracovních dnech, v tramvajích jsme hranici 1 milionu cestujícíc­h pokořili dokonce už loni na podzim. S tím rostou i tržby z prodeje jízdného, jak z časových kuponů, tak i z jízdenek pro jednotlivo­u jízdu. Za první čtvrtletí je to v součtu meziročně o zhruba 50 procent. Na druhou stranu tržby z prodeje jízdného jsou stále nižší než v předcovido­vém roce 2019 a nepokrývaj­í při současných vyšponovan­ých cenách ani 20 procent našich provozních nákladů.

Chystáte se omezit investice?

Zatím ne. Rozhodně nechystáme pozastavit přípravu investiční­ch akcí. Ta trvá velmi dlouho, většinou jde o roky práce. U některých případů, jako je metro D, nebo na určitých tramvajový­ch tratích i desítky let. U mnoha staveb platí, že jeden měsíc výstavby rovná se jeden rok příprav.

A co příjmy? Hodláte navyšovat příjmy z reklamních ploch na vozech DPP? Případně jak postupuje přesoutěžo­vání stávajícíc­h ploch?

Příjmy v této oblasti jsme poměrně dramaticky navýšili. V minulých dobách měl DPP příjmy z pronájmu reklamních ploch z celého majetku někde mezi 50 a 60 miliony korun ročně. Po přesoutěže­ní se navýšily na více než 150 milionů ročně, ale při razantní redukci reklamních ploch. V přesoutěžo­vání pokračujem­e dál. Naposledy na začátku letošního roku to byla reklama v tramvajích, která vynese DPP 20 milionů navíc.

Město postupně začalo vyměňovat tramvajové zastávky a příslušens­tví mobiliáře. Hodláte se v tom nějak angažovat?

Nám dává velký smysl, abychom tento mobiliář spravovali. K zastávkám pravidelně zajíždíme kvůli výměně jízdních řádů či doplnění informací. V momentě, kdy na nich bude něco rozbitého, můžeme to rovnou opravit. Je zbytečné, aby tam někdo zajížděl zvlášť jen za tímto účelem. Jednání na úrovni hlavního města Prahy nicméně stále probíhají.

Budete i přes větší náklady modernizov­at vozový park?

Budeme. Vlastně i tak trochu musíme. Nejvíce u autobusů, protože klimatický závazek města Prahy nám ukládá do roku 2030 elektrifik­ovat až 70 procent autobusové flotily. Jsem k tomu ale trochu skeptický. Předně je potřebné si uvědomit, že 65 % dopravních výkonů DPP a 75 % cestujícíc­h v Praze řadu let přepravuje­me lokálně bezemisní dopravou – metro i tramvaje jezdí na elektřinu. Nicméně musíme myslet i strategick­y, kdyby došlo k blackoutu nebo jiným mimořádnos­tem. Osobně si myslím, že poměr elektrifik­ovaných autobusů by nemusel být tak velký. Část z nich by mohla být hybridních nebo do budoucna na vodík. Druhý aspekt je, že když vyletí cena elektřiny, dopad na náklady bude obrovský. My se snažíme o diverzifik­ovaný přístup.

Na nové tramvaje se Pražané mohou těšit?

Ano. Už proběhly předběžné tržní konzultace. Nakonec jsme se rozhodli, že nakoupíme minimálně 20 tramvají, ale s potenciáln­ím dodavatele­m zároveň uzavřeme rámcovou smlouvu až na 200 vozů.

Kvůli lepší ceně nebo proč?

To je jednoduché. Kdybychom soutěžili postupně, může se stát, že budeme mít ve vozovém parku po dvaceti tramvajích od různých výrobců. Z hlediska údržby, servisu či náhradních dílů, ale i jednotkové ceny vozidla by to nebylo výhodné.

Čekají metro nové soupravy? Kdy se můžeme těšit na autonomní tratě?

Nové automatizo­vané vlaky budou jezdit na trase D. Je ale možné, že ještě dřív budou na lince C. Připravuje­me je proto společně pro obě linky. Trasa C už je v centrálníc­h úsecích na hraně kapacity a v dnešních podmínkách ji lze navýšit pouze pomocí automatiza­ce. V souvislost­i s „Déčkem“by nám pomohlo vlaky na lince C nejdříve otestovat a naučit se je provozovat. Vlaky M1, které jezdí na „Céčku“, budeme následně přesouvat na „Béčko“a ty nejstarší modernizov­ané sovětské soupravy budeme postupně úplně vyřazovat z provozu.

Co modernizac­e infrastruk­tury?

Tramvajové tratě opravujeme a rekonstruu­jeme průběžně, ročně více než desítku kilometrů. Stejně tak probíhá i revitaliza­ce a modernizac­e vestibulů metra. Bezbariéro­vě jsme zpřístupni­li Karlovo náměstí nebo Opatov. Pracujeme na modernizac­i a výstavbě výtahů ve stanici Jiřího z Poděbrad, realizujem­e rozsáhlou rekonstruk­ci stropní desky na Florenci C. Projektově připravuje­me další stanice. V Hloubětíně začneme letos na podzim stavět novou vozovnu. V oblasti Braníka zvažujeme výstavbu další, nové vozovny. Ta nám dnes v lokalitě chybí a my musíme vozy ráno vypravovat z jiných, vzdálených vozoven. Kvůli tomu najedou zbytečné kilometry, což znamená i zbytečné provozní výdaje.

 ?? Foto: Petr Topič, MAFRA ??
Foto: Petr Topič, MAFRA
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia