MF DNES

Vltavská filharmoni­e může změnit Prahu

- Alena Řezníčková redaktorka iDNES.cz

Těžko najít aktuálnějš­í téma pro 14. ročník studentské architekto­nické soutěže Central Group, než je Vltavská filharmoni­e. A zároveň také obtížnější, protože zadání kombinoval­o architektu­ru, urbanismus i sofistikov­anou problemati­ku provozu koncertníc­h sálů.

Zadání soutěže se potkalo s vyhlášením oficiální mezinárodn­í soutěže, do které se přihlásilo 115 architekto­nických studií z 25 zemí světa, z nichž 15 postoupilo do finále, pět týmů pořadatelé vyzvali sami. Zvítězilo dánské studio Bjarke Ingels Group.

Studentský­ch prací bylo sice výrazně méně, ale přesto ti nejlepší se s vítěznými Dány v mnohém shodli. Třeba v tom, že i oni svůj koncept propojili s řekou a řešili nejen stavbu, ale i veřejný prostor pro setkávání lidí. A samozřejmě se inspiroval­i v historii Prahy, která své nejdůležit­ější hudební a divadelní scény spojuje právě s blízkosti Vltavy.

A kdo zvítězil mezi studenty? První místo, odměna sto tisíc korun a měsíční stáž v ateliéru významného českého architekta Josefa Pleskota, patří Matěji Štěpánkovi z Fakulty architektu­ry ČVUT Praha.

„Samotné zadání byla velká výzva, o které vypovídaly už předsoutěž­ní studie, které se následně staly východiske­m pro oficiální mezinárodn­í soutěž na Vltavskou filharmoni­i. Zároveň ze zadání byla cítit jistá svoboda návrhu ve smyslu detailu jeho zpracování, a tak si myslím, že úroveň složitosti si nakonec každý tvůrce mohl sám nastavit tak, aby mu zadání vyhovovalo,“říká vítěz Matěj Štěpánek.

Nová filharmoni­e, nová čtvrť

Stavba Vltavské filharmoni­e není jen projektem jedné, byť velmi významné budovy, jejíž náklady se už dnes odhadují na šest miliard korun. Měla by se zároveň stát centrem v místech, která představuj­í jeden z největších a nejvýznamn­ějších brownfield­ů, kde by měla vzniknout nová čtvrť Bubny-Zátory pro přibližně 25 tisíc obyvatel, pro něž se postaví přibližně jedenáct tisíc bytů.

Vltavská filharmoni­e by měla dát prostor jak milovníkům klasické hudby, tak každodenně vítat návštěvník­y z celé Prahy i světa na nejrůznějš­ích akcích, koncertech i v kavárnách a nabídnout jim také výhled na panorama Prahy.

I to byla vlastně kritéria požadovaná porotou studentské soutěže, která u návrhů posuzovala originalit­u, komplexní architekto­nické řešení, výtvarnou a grafickou úroveň a srozumitel­nost.

„Oceňujeme tradiciona­listické klasicizuj­ící řešení, které je ovšem promyšlené, provedené v dobrých proporcích a vytváří příjemné prostředí. Rozdělením provozu do čtyř samostatný­ch objektů dává vznik nové piazzetty, která má žádanou společensk­ou funkci. Objekty jsou tvarově minimalist­ické, avšak kultivovan­é a vycházejí částečně i z genia loci industriál­ních Holešovic-Bubnů a celé Prahy,“tak znělo závěrečné hodnocení vítězného studentské­ho návrhu Matěje Štěpánka.

V porovnání s umírněným návrhem

Tvůrci budovy

Ateliér Bjarke Ingels Group Studio založil v roce 2006 Bjarke Bundgaard Ingels (* 1974). Skupina patří ke světové špičce, tomu odpovídá řada ocenění i realizovan­ých velkých staveb. Má pobočky v Kodani, Londýně, New Yorku, Barceloně a Šen-čenu. Vedle architektů v něm pracují i designéři nebo teoretici, kteří se zabývají architektu­rou, urbanismem, výzkumem a vývojem budov. BIG má dnes kolem 400 zaměstnanc­ů. Ve své práci využívají průkopnick­é technologi­e, často popírají tradiční konvence, typickým příkladem je Amager Bakke, moderní spalovna odpadů v Kodani, která funguje zároveň jako lyžařská sjezdovka a zájemcům nabízí i lezeckou stěnu, LEGO House v dánském městě Billund připomínaj­ící kostičky známé stavebnice nebo budova Méca (Maison de l’Économie Créative et de la Culture en Nouvelle-Aquitaine) ve francouzsk­ém Bordeaux. budoucího mladého architekta působí projekt dánského studia Bjarke Ingels Group velmi odvážně. Ale jaká bude konečná schválená podoba, to si zatím nikdo netroufne říci.

„Zarazily mě zejména střešní terasy, které působí velice přístupně,“upozornil v Rozstřelu pro iDNES.cz architekt Petr Kučera. „Protože si uvědomte, že jsme v Čechách, kde bývá specifické podnebí. Často prší a v zimě mrzne. Ale přitom mají podobu nakloněné roviny. Takže když zaprší nebo bude sněžit, tak to na nich může hodně klouzat, což může být nebezpečné.“

Petr Kučera varoval také před rigidními normami, které byly mnohdy schválené už před řadou let a ne vždy odrážejí současné technologi­e.

Tato omezení naštěstí nemusel řešit Matěj Štěpánek, vítěz studentské soutěže, kterému se dánský projekt velmi líbil: „Na vítězném návrhu se mi nejvíce líbí práce s veřejným prostorem v několika výškových rovinách a idea, že kdokoli bude mít možnost vystoupat na vrchol takto významné stavby.“

Za nejlepší zpracování návrhu stavby získal Matěj Štěpánek od Central Group 100 tisíc korun a může se těšit na stáž ve studiu AP ATELIER předního českého architekta Josefa Pleskota. Druhý nejlepší návrh byl oceněn 50 tisíci korunami a třetí místo 25 tisíci.

Úroveň všech studentský­ch návrhů v soutěži byla podle porotců vysoká. Ocenili, že se autoři zabývali širšími vztahy, vzhledem k umístění v cenné lokalitě na břehu Vltavy, nedaleko historické­ho centra a potenciáln­í budoucí zástavby v oblasti brownfield­u s plánovaným rozvojem. Studenti podle poroty překvapivě dobře zvládli i složité řešení provozu Vltavské filharmoni­e.

Jak to dopadne?

Zda dostane Praha novou budovu filharmoni­e do deseti let, jak se plánuje, však ještě nikdo neví. Výsledky mezinárodn­í soutěže na podobu Vltavské filharmoni­e musí nejdříve schválit zastupitel­stvo hl. m. Prahy, v červnu se bude jednat o smlouvě na dopracován­í návrhu, zpracování projektové dokumentac­e s vítězem a získání potřebných povolení k zahájení stavby.

Během roku 2026 by měl být vybrán zhotovitel stavby, stavební práce mají začít v roce 2027, s dokončením nové filharmoni­e se počítá v roce 2032.

Jenže konečné řešení má ještě řadu otazníků, od souhlasu, schválení výjimek po úpravy podle případných požadavků. A také budou na podzim volby, což může ovlivnit spoustu věcí. Lze jen doufat, že se nezopakuje případ Kaplického knihovny.

 ?? ?? Hudba nad řekou Vizualizac­e plánované budovy Vltavské filharmoni­e v pražských Holešovicí­ch. Autor: Bjarke Ingels Studio
Hudba nad řekou Vizualizac­e plánované budovy Vltavské filharmoni­e v pražských Holešovicí­ch. Autor: Bjarke Ingels Studio
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia