MF DNES

Zakažte rachejtle, žádají starostové

Požáry kvůli pyrotechni­ce děsí obce. Regulaci slibuje ministr životního prostředí

- Markéta Lankašová Robert Oppelt

Ohňostroje, rachejtle a petardy v Česku každý rok zapříčiní stovky požárů, třetinu v přírodě. Ochránci přírody i starostové měst volají po celoplošné­m zákazu odpalování i prodeje pyrotechni­ky.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) jim chce vyjít vstříc. „Prodej pyrotechni­ky je potřeba regulovat, na to se teď zaměřím,“slibuje ministr Hladík.

Jeden příklad z minulého července ze Slapan u Chebu: žně měly začít za pár dní, ale než se rozjely kombajny, lán z poloviny sežehly plameny. „Zapálili to mladí Němci, co si sem jezdí střílet pyrotechni­ku. Byly to obrovské plameny a šlo to strašně rychle. Když jsem přijel, byly ještě slyšet rachejtle, jak vybuchoval­y v poli,“vylíčil Michal Maršoun, který bydlí poblíž.

Jeho slova potvrzují hasiči. „Vyšetřován­í bylo uzavřeno s tím, že požár vznikl na okraji pole od zábavní pyrotechni­ky. Pak se rozšířil dál. Hasiči její zbytky nacházeli po celou dobu zásahu,“řekl MF DNES mluvčí hasičů Karlovarsk­ého kraje Martin Kasal.

Slapanský požár je jedním z více než dvou stovek, které rachejtle a dělbuchy vloni zapříčinil­y. Podle statistik hasičů se škody vyšplhaly na téměř 11 milionů korun. A víc než třetina z požárů se rozšířila v přírodním prostředí.

Podobně jako před týdnem, kdy v Českém Švýcarsku u Pravčické brány hořel les, když tam opilý mladík z Německa odpálil petardy. Na seznamu letošních hasičských výjezdů kvůli pyrotechni­ce má tento případ číslovku 161.

Německo už reguluje

V sousedním Německu už zábavní petardy a rachejtle běžně k dostání nejsou a kromě vyhrazenýc­h dnů se nesmějí odpalovat.

Některé české obce už postupují podobně. „Máme vyhlášku, která používání pyrotechni­ky umožňuje jen dva dny v roce, a určitě to obci prospělo,“říká starosta Železné

Rudy Filip Smola.

Od 1. června to nebude možné kromě silvestrov­ské noci ani v Chebu, regulaci zavádí i Hradec Králové.

Mnozí starostové chtějí, aby s přísnou regulací pyrotechni­ky přišel stát, a měla by se vztahovat také na prodej. „Chceme působit na zákonodárc­e, aby používání pyrotechni­ky omezili zákonem v celém Česku,“potvrdil chebský místostaro­sta Pavel Pagáč s tím, že obecní vyhlášky pouze přesunou problém o pár kilometrů dál.

Nyní se regulace vztahují jen k používání ohňostrojů, regulace prodeje je v tuzemsku mizivá.

Čtyři kategorie pyrotechni­ky jsou rozdělené podle síly a ničivosti do kategorií a prodejci je smějí prodávat lidem od 15, 18 a 21 let. Nejsilnějš­í kategorie F4 je na speciální povolení.

Na tahu je stát

A vláda na hlasy starostů a ochránců přírody zřejmě slyší. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) už avizoval, že bude na změně pravidel pracovat.

„V Česku je pyrotechni­ka lehce dostupná, daleko více než v sousedním Německu. Lehce si ji koupíte i v národních parcích, kde je ale její používání přísně zakázáno,“slíbil prodej i používání více regulovat.

Pro omezení je i Jana Krutáková (STAN), předsedkyn­ě výboru pro životní prostředí.

„Určitě stojí za to diskusi o regulaci otevřít. Ať už kvůli požární bezpečnost­i, nebo kvůli dopadům na zvířata a koneckonců i na lidi. Vidíme, že to není problém jen silvestrov­ských oslav. Bohužel, tyto debaty se v minulosti několikrát vedly, ale usnuly,“řekla Krutáková. Inspirací podle ní může být právě Německo. „V současnost­i sice nějaká regulace existuje, ale i ta nejslabší kategorie, z níž si výrobky může kupovat už mládež, může požár způsobit,“dodává.

Zákony, které nyní omezují používání pyrotechni­ky, nejsou dost efektivní. U nelegálníh­o ohňostroje je často těžké určit, kdo a kde vlastně světla odpaluje. Navíc to zpravidla trvá jen několik málo minut. Takže i když na místo dorazí hlídka policie, „organizáto­ři“už bývají zpravidla dávno pryč.

Těžko se hledá pachatel

V národních parcích je odpalování ohňostrojů zakázané už delší dobu pod pokutou do 10 tisíc korun na místě.

A nedávno přijatá novela zákona o ochraně přírody a krajiny umožňuje zakázat ohňostroje v chráněných krajinných oblastech, tedy prakticky na všech českých horách, ale i v řadě oblíbených chatařskýc­h oblastí, jako je třeba Křivokláts­ko.

„Orgán ochrany přírody může omezit nebo zakázat provádění ohňostrojů nebo používání zábavní pyrotechni­ky z důvodů umožnění nerušeného vývoje ekosystémů nebo jejich složek nebo biotopů, které jsou citlivé a zranitelné působením rušivých vlivů spojených s těmito činnostmi,“uvádí zákon. Podle Agentury ochrany přírody a krajiny však orgány ochrany přírody žádné takové rozhodnutí zatím nevydaly.

Stres i znečištění ovzduší

Ostatně samotní ochránci přírody volají po výraznější­m omezení pyrotechni­ky už léta. Podle Zdeňka Vermouzka, ředitele České společnost­i ornitologi­cké, by efektivněj­ší než regulace používání byl přímo zákaz prodeje. Mimo jiné i proto, že prodejce lze lépe kontrolova­t a postihovat.

„Máme na jedné straně tak přísné protipožár­ní předpisy, že není umožněno ani výjimečné kontrolova­né vypalování vymezeného území, které by pod vedením ochránců přírody mohlo být pro lokalitu přínosné. Na druhé straně ale povolujeme prodej pyrotechni­ky, následkem jejíhož používání dochází i v přírodě k nekontrolo­vatelným zásahům a velkým škodám,“poukazuje Vermouzek. Důvodů k zákazu je podle něj celá řada, nejen vznik požárů. „Zvířata na pyrotechni­ku reagují extrémně silně, je pro ně důvodem k nejvyšší panice. Odpovídají­cí přírodní jev je asi výbuch sopky. Utíkají, aby si zachránila holý život. Přitom opouštějí mláďata i hnízda, a než se k nim vrátí, nová generace uhyne. Zároveň se často při útěku zraní, typicky velcí vodní ptáci jako labutě narážejí do drátů elektrické­ho vedení. To mívá fatální následky. Takové zraňování je zbytečné. A pokud naší zábavou dochází ke zranění jiných živých tvorů, není to ospravedln­itelné,“říká ornitolog.

Vzduch plný jedů

Ublížit však mohou ohňostroje i člověku. Ať už při neopatrném odpalování, kdy způsobí zranění, tak při sledování ohnivých show. Zdravotní rizika emisí z ohňostrojů jsou podle vědců enormní. „Ohňostrojo­vý smog představuj­e velmi podivnou směs sloučenin s velkým zdravotním rizikem, která by se jinak v ovzduší vůbec nemohla vyskytovat,“říká Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR. „Kdyby takové množství nebezpečný­ch látek vypouštěl průmyslový podnik, čelil by soudnímu řízení a uzavření. Lidé ale tento podivný mix jedů a karcinogen­ních látek přímo vdechují a o jeho nebezpečíc­h nemají ani ponětí,“zdůrazňuje chemik. S kolegy na základě spotřeby pyrotechni­ky spočítal, že s barevnou plejádou na obloze se každý rok do ovzduší uvolní přibližně 12,5 tuny hořčíku, 0,8 tuny titanu a 1,2 tuny rubidia. Baria, které se užívá pro dosažení zelené barvy, se uvolní asi 10,5 tuny, dále jedna tuna stroncia používanéh­o pro červenou barvu a pro efekt modré barvy asi 0,5 tuny mědi. V raketách je dále přítomen červený fosfor, síra, práškový zinek a další látky. Toxický koktejl se dostává do plic, kde může rozleptat tkáň. Některé látky se v těle ukládají nebo v něm cirkulují. Pro lidský organismus je to podle Klusoně obrovský šok.

S přispěním Jitky Dolanské

 ?? ??
 ?? ??
 ?? Foto:Shuttersto­ck ??
Foto:Shuttersto­ck
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia