MF DNES

„Je mi patnáct, místo mládí řeším válku“

- Davida Štverky, šéfa moravskosl­ezské MF DNES

Polina je studentka ostravskéh­o gymnázia. Za pár dní jí bude patnáct. Závodně se věnuje atletice a po maturitě chce studovat matematiku a fyziku. Také ji baví astronomie, je blázen do Stephena Hawkinga a na Ukrajině, odkud pochází, i navštěvova­la astronomic­ký kroužek. V Česku, kam utekla se svou matkou Elenou a malou sestrou Lesjou, je od loňského března. Všechny tři žijí v bytě 1+1, Elena pracuje v jednom z hotelů ve Stodolní ulici. Na Ukrajině dělala manažerku v komunikačn­í společnost­i. O podobnou práci se ucházela i tady, ale místo nezískala, nemá stoprocent­ní češtinu.

Polinin otec Jurij je na frontě. Od vypuknutí války se rodina spolu viděla jednou. Jurij dostal krátkou dovolenou a s Elenou a dcerami se viděli v Užhorodě. Myšlenkami byl prý ale stejně v zákopech.

Polina přiznává, že má problém přijmout svou uprchlicko­u realitu, zapomenout na svůj život před válkou a vypořádat se s tím, že její rodina je už více než rok rozdělená. Když ji člověk poslouchá, nutně ho napadne, jestli jí je opravdu necelých patnáct. Třeba když mluví o tom, jestli by k ukončení války neměla Ukrajina přispět nějakým kompromise­m: „Ukrajina nemůže nabídnout jediný kompromis, protože Ukrajinci prostě brání svůj domov. Neudělali jsme nic špatného kromě toho, že jsme v roce 1991 nezvolili prezidente­m Vjačeslava Maksymovyč­e Čornovila. Už tehdy chtěl rozvíjet Ukrajinu odděleně od, jak sám říkal, prohnilého ruského impéria. Navíc není možné mít jakékoli diplomatic­ké vztahy se zemí, která za třicet let rozpoutala sedm válek, jejíž drtivá většina obyvatel žije v bídě, se zemí, která je prolezlá propagando­u.“

Jak vnímá Rusy? „Domnívám se, že nesou vinu za to, že žijí bez svobody slova, protože neudělali nic pro odstranění nebo změnu vlády. Jsem přesvědčen­a, že tato země je prohnilá, nemá šanci na záchranu a nemá budoucnost v civilizova­ném světě.“

Mimochodem, Polina pochází z východní, tedy ruskojazyč­né části Ukrajiny. Rusky mluví celá její rodina, rusky umí samozřejmě i ona. Umí, ale nemluví, odmítá v tom jazyce říci jediné slovo. „Nedá se nic dělat, naše rodina si musí projít povinnou ukrajiniza­cí,“má v tom jasno.

Rusku a Rusům nemohou přijít na jméno ani její vrstevníci, kteří podobně jako Polina utekli před válkou do Česka. Pro noviny nám zpracováva­li jeden projekt.

Liza: „Chovat se k nim jako k normálním lidem je vzhledem k počtu obětí nemožné.“

Elena: „Já a všichni, které znám, Rusko jako takové a ‚lidi‘, kteří tam žijí, nijak nevnímáme. Jsou to prostě jen stvoření.“

Artur: „Pro mě je to skvrna na naší současnost­i. Při pohledu na vývoj Rusů a jejich země je vidět stále stejný vzorec jednání – vždy si přivlastňu­jí vítězství jiných. Historicky jsou Rusové zloději jiných kultur. Neumějí vytvořit něco vlastního, pouze kopírují rysy jiných národů a vydávají to za své.“

Káťa: „Nenávidím je. Absolutně je nevnímám jako živé normální lidi.“

Hm, říkám si, jaký byl můj svět, co jsem řešil já, když mi bylo necelých patnáct.

A co řešily ve svých necelých patnácti moje děti? Čím žijí dnešní patnáctile­tí...

Polina žije válkou. Řeší ale, i co bude po ní: „Chci studovat fyziku a matematiku na české univerzitě, abych mohla v budoucnu pracovat po celém světě, ale hned potom se chci vrátit na Ukrajinu. Miluji Ukrajinu, miluji Krym, Karpaty, Dněpr, Kyjev. Miluji architektu­ru a přírodu. Nejvíc ze všeho miluju Ukrajince,“říká. A hned dodá: „Samozřejmě kromě těch, kteří mají pozůstatky sovětské mentality.“

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia