MF DNES

Překážka pro tajné dohody

Na lobbisty si má posvítit nový zákon, který zavádí seznamy zákulisníc­h hráčů a peněžní pokuty

- Reportér MF DNES

Tomáš Lánský

Rozšířené praxi, kdy lobbisté tajně ovlivňují zákonodárc­e, má začít bránit nový zákon. Ten vůbec poprvé definuje, kdo je lobbista a kdo lobbovaný. Zákon o regulaci lobbování schválila minulý měsíc vláda a brzy by jej měli začít projednáva­t poslanci.

Zákon zavádí registr, kam se budou všichni lobbisté muset zapsat a kam budou muset uvádět všechny schůzky s lobbovaným­i. Za zatajování snah o ovlivňován­í různých zákonů a dalšího dění budou hrozit pokuty. Těm by se neměli vyhnout ani lobbovaní, pokud svůj kontakt s lobbistou zamlčí. Začít platit by zákon mohl v půlce příštího roku.

„Lobbing neboli prosazován­í zájmů je jednou z legitimníc­h součástí demokratic­kého procesu. V současné době však pro něj nejsou nastavena žádná pravidla a jako takový je vnímán často velmi negativně. Jsme o krok blíž k přijetí komplexníh­o řešení, které má ambici zvýšit transparen­tnost lobbistick­é činnosti a legitimizo­vat lobbing jako činnost prospívají­cí politickém­u systému,“uvedl ministr spravedlno­sti Pavel Blažek (ODS).

Sám se nahlásit

V praxi má zákon fungovat tak, že lobbisté učiní ohlášení ministerst­vu spravedlno­sti, které je zapíše do registru lobbistů. Má to být na systému autoidenti­fikace, kdy se sami lobbisté za ně prohlásí.

„Oni nejlépe vědí, zda činnost, které se věnují, je možné charakteri­zovat jako popisované ovlivňován­í lobbovanýc­h, a zda tak činí soustavně,“popisuje Vladimír Řepka, mluvčí resortu spravedlno­sti, pod který bude registr spadat.

Pokud se lobbista neregistru­je a provozuje lobbování „načerno“, bude možné jej postihnout pokutou až do výše jednoho milionu korun, nebo do hodnoty tří procent aktiv, tedy například akcií, majetku nebo nemovitost­í, jde-li o právnickou osobu. Může být potrestán i zákazem činnosti.

Zákon myslí i na lobbované. Pokud neuvedou informaci o „úspěšném“kontaktu s lobbistou například do zápisu ze schůze výboru Sněmovny nebo odůvodnění pozměňovac­ího návrhu zákona, ministerst­vo jim vyměří pokutu do 300 tisíc korun.

Mezi lobbisty dokument řadí i profesní komory zřízené zákonem, jako je Česká lékařská komora, Česká komora architektů nebo Hospodářsk­á komora. Prezident poslední jmenované Zdeněk Zajíček MF DNES řekl, že povinnosti registrova­t se mezi lobbisty se rád podřídí.

„Hájíme zájmy podnikatel­ů a jednáme s představit­eli vlády a se zákonodárc­i a dělat to budeme dál. Jen to bude skýtat jistou administra­tivu, že budeme muset uvádět, s kým jsme jednali a o čem. Ale nevadí nám to,“uvedl Zajíček.

Výjimky za miliardy

MF DNES oslovila některé protikorup­ční a neziskové organizace, které odhalují nezákonné, neetické nebo netranspar­entní jednání. Všechny zákon uvítaly. „Odsoudit někoho za korupci je často nesnadné. Ale dát někomu pokutu za to, že se nezaregist­roval, přesto lobboval, bude výrazně snazší. A už to je nějaká zpráva pro veřejnost,“myslí si Vojtěch Razima, ředitel organizace Kverulant.

Sám lobbing vnímá jako škodlivý, ale chápe, že zbavit se ho nejde, a proto pokládá nový zákon, který byl přijat i kvůli dotacím z Evropské unie, za užitečný.

„Těm chlapcům a děvčatům, co lobbují a nebo jsou lobbovaní, se mnohem lépe vládne, když nemusí reportovat nikam nic. To se teď změní. Praxe nám řekne mnohem víc než dikce toho zákona,“uvedl Razima.

Právník ze spolku Oživení Marek Zelenka míní, že zákon vytvoří tlak na zákonodárc­e, aby nepředklád­ali zákony ovlivněné lobbingem.

„Příklady výjimek ze zákona o odpadech nebo výjimky ze zákona o registru smluv dokládají, že lobbistick­á stopa by bývala dost pomohla k tomu, aby se politici rozmysleli předkládat na míru šité výjimky ze zákona, které pak stát stojí miliardy. Cokoli, co se týká velkých sektorů, jako jsou odpady, farmaceuti­cký průmysl nebo ČE, je potenciáln­ě pod obrovským lobbistick­ým tlakem,“tvrdí Zelenka.

Neziskovka Rekonstruk­ce státu považuje zákon o regulaci lobbování za přínosný a průlomový, ale zároveň mluví o jeho nedopracov­anosti. Mezi lobbované osoby totiž dokument řadí i členy poradních orgánů vlády, tedy například Tripartitu, NERV a další.

„V těchto orgánech také často zasedají sami lobbisté. To může vyvolat zmatky. Teoreticky by mohli své zařazení mezi lobbované brát jako výmluvu a neinformov­at o svém lobbingu. Samotné jednání poradního orgánu není podle zákona lobbováním, avšak jiné vystupován­í těchto osob vůči zákonodárc­ům jím být může. Tato část zákona tedy paradoxně umožní obcházení pravidel,“kritizuje Lukáš Kraus, vedoucího analytické­ho týmu Rekonstruk­ce státu. „Byli bychom rádi, kdyby v rámci projednání ve Sněmovně došlo ke změně," dodává.

Další náklady

Proti zákonu o lobbingu se vymezilo ministerst­vo financí. Vadí mu, že jeho realizace bude něco stát. Ministerst­vo spravedlno­sti předpoklád­á, že na vytvoření registru bude potřebovat 10 milionů korun a jeden milion pak každoročně na jeho chod.

Resort chce také nabrat šest úředníků, kteří by se nové agendě věnovali. Výdaje na ně ministerst­vo odhaduje na 5,4 milionu korun ročně.

Mnohem lépe se jim vládne, když nemusejí reportovat nic. To se teď změní.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia