Zatím poplatky

Respekt - - Téma - Www.RESPEKT.CZ/audIo

A evropská města už proti tomu nebezpečí vyrážejí do boje. Nejtvrději zatím Berlín, jehož radnice letos na jaře vydala nařízení povolující jednomu majiteli nabízet na Airbnb a podobných službách jen jeden byt, a to ještě obydlený (přesněji řečeno musí hostitel „obývat alespoň polovinu pronajímané nemovitosti“). Porušení se trestá zdrcující pokutou v přepočtu přes dva a půl milionu korun. A na speciální městem spravované webové stránce je možné hlásit podezření, že někdo nařízení obchází.

Poté co vstoupilo nařízení v platnost, počet nabídek krátkodobých pronájmů ve městě sice poklesl, ale aktuální pohled na stránky Airbnb s nabídkami ubytování ukazuje, že ani drakonická pokuta a důslednost německých úřadů nestačí a služba dál vzkvétá. Přesto o podobných opatřeních uvažují další velká města a turistické taháky: Paříž, Amsterdam nebo Barcelona – ty se alespoň hrozbou pokut snaží donutit hostitele, aby všechny své návštěvníky poctivě hlásili.

O to, aby se z krátkodobého pronajímání stal regulérní byznys (tedy s registrací u města a poctivým placením daní), se snaží San Francisco. Dohlížení na jednotlivé hostitele bylo nad síly města, a proto přeneslo odpovědnost za dodržování pravidel na samotné Airbnb. To se brání žalobou – americké soudy totiž už dříve uznaly, že firmy Facebook nebo YouTube nenesou právní odpovědnost za obsah a komentáře svých uživatelů, a stejnou logiku chce použít i Airbnb. V Evropě ještě na žalobu samotné firmy nedošlo a například Evropská komise doporučila v červnu svým členským státům, aby podobné služby „zbytečně neomezovaly“, protože podle komisařů představují ekonomickou příležitost. Samo doporučení však městům zatím v jejich krocích proti Airbnb nijak nebrání.

Praha se zatím drží zpátky. Podle Nory Dolanské, šéfky Pražské informační služby, která má v metropoli na starosti turismus, jde teď městu především o důsledné vybírání turistických poplatků. Většina hostitelů totiž své hosty úřadům nehlásí a město tak ročně tratí řádově miliony korun; s Airbnb o tom bude Praha jednat začátkem podzimu. Nad tím, co krátkodobé pronájmy dělají s městem (a především s vybranými čtvrtěmi), Praha zatím jen přemýšlí. „Stanovisko si teprve vytváříme,“říká Marek Vácha z Institutu plánování a rozvoje.

Zuzana Benešová je přesvědčená, že pražské nabídky Airbnb budou přibývat v centru města a jeho blízkém okolí – na Vinohradech, v Holešovicích nebo na Smíchově. Podle realitních serverů je v těchto čtvrtích v současné době několik tisíc volných bytů k pronájmu – počet označovaný třeba experty z realitní kanceláře RE/MAX za dlouhodobý a normální stav. Prodejní ceny nemovitostí, na nichž závisejí i ceny nájmů, sice v hlavním městě rostou, ale více než vliv Airbnb za tím makléři vidí lákadlo výhodných hypoték. „Pokud se růst Airbnb v Praze udrží, začne mít vliv na ceny bytů v atraktivních čtvrtích tak za dva nebo tři roky. Tedy až by se za pomoci této služby obsadily stovky nebo spíš tisíce dalších bytů,“vysvětluje Jan Rampa z kanceláře RE/MAX. „Pak začne být o volné byty k dlouhodobému pronájmu – tedy pro běžné obyvatele města – nouze.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.