Pět dřepů a dost

Respekt - - Téma -

skrývá lék na řadu civilizačních nemocí od obezity po závislost. A závěry výzkumu zvyků, motivace a vůle jsou povzbudivé pro všechny, kdo už nad sebou zlomili hůl. Pokud se vám nedaří život změnit, chyba není ve vás. Je ve strategii, jakou volíte. Život Martina Šturce býval ještě před pěti lety docela monotónní. Tehdy třicetiletý muž se živil (a dodnes živí) testováním softwaru, takže většinu dne v práci seděl před monitorem počítače a hledal chyby, které v programech zanechali vývojáři.

Když pak dorazil domů, zapnul počítač znovu. Spustil on-line hru Svět tanků (World of Tanks), která se postupně stala jeho hlavní životní vášní. U hraní hry, v níž spolu účastníci plánují a svádějí tankové bitvy na bojištích 20. století, vydržel ve všední den sedět do půlnoci i déle. O víkendu hrál často od rána do noci. „Byla to regulérní závislost, trávil jsem tím veškerý volný čas,“vzpomíná Šturc s odstupem. „Živil jsem se tousty se sýrem, skoro jsem nechodil ven a vůbec se nehýbal. Přítelkyně byla naštvaná a kamarády jsem moc nevídal.“

Tehdy by si málokdo vsadil na to, že o pět let později si pobledlý náruživý hráč bude přivydělávat jako nutriční poradce a „kouč zdravých návyků“, jak stojí na jeho vizitce. Dnes má za sebou práci s více než třiceti klienty a prohlašuje, že chce jít ostatním příkladem v tom, že radikální změna životního stylu je možná.

Jeho obrat začal tím, že si jednou naplno uvědomil, jak mu hraní ničí život, a ze dne na den s ním skončil. Zvládl to bez psychologů, zkrátka odinstaloval hru z počítače, odhlásil se z hráčských diskusních fór. V duchu známých pravidel léčby závislosti si co nejvíc ztížil přístup ke své droze. Zároveň začal na internetu pátrat po receptech, jak svůj životní režim dál zlepšit, až objevil konzultační program zaměřený na změnu jídelníčku a životních zvyků, který ho oslovil. Nejprve jím sám prošel a následně si udělal i lektorský kurz.

„Lidé většinou podceňují fakt, že změna chování docela dlouho trvá. Dávají si nereálné cíle a očekávají rychlé výsledky,“vysvětluje Šturc. On sám dnes svým zákazníkům nabízí pomalý postup podložený vlastní zkušeností – díky tomuto systému teď nejen nehraje, ale taky několikrát týdně posiluje, zdravě jí (jídlo do práce si připravuje doma do krabiček z čerstvých surovin), mnohem víc chodí pěšky nebo například přestal v městské dopravě sedět.

Podle jeho systému je prvním krokem ke změně vhled: člověk se snaží zmapovat svoje chování a první měsíc si pouze po půl-

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.