kdy jste jim naposledy poděkovali?

Učitelé potřebují víc společenského uznání

Respekt - - Obsah - www.ResPekt.cz/audIo

Fareed zakaria

FaReed zakaRIa

Předminulý týden byl Týdnem učitelů a já jsem se na to téma chystal psát, jenže se objevilo něco důležitějšího. A to je přesná metafora pro nesnadnou situaci, v níž se učitelé v dnešní Americe nacházejí. Žijeme v mediálním prostředí, v němž naléhavé často vytěsňuje to, co je skutečně důležité. Tentokrát se ale svých původních plánů budu držet.

V rozsáhlém románu Na východ od ráje John Steinbeck píše: „Na venkově byla zásobárnou umění i věd škola a učitel chránil a nesl pochodeň vědění i krásy… Učitel nebyl jenom intelektuálním příkladem a společenským vůdcem, ale také nejlepší manželskou partií v kraji. Když se syn oženil s učitelkou, mohla rodina kráčet se vztyčenou hlavou.“

Steinbeckův obraz, zasazený do počátku 20. století, je v dnešní Americe téměř nemožné rozeznat. Učitelé jsou špatně placení a podle serveru Vox je u nich pětkrát pravděpodobnější než u jiných zaměstnanců na plný úvazek, že si přivydělávají v druhém zaměstnání. O stagnujících příjmech střední třídy jsme slyšeli všichni. Průměrný příjem amerického učitele, po odečtení inflace, ale ve skutečnosti za posledních patnáct let klesl, zatímco náklady na zdravotní péči se dramaticky zvýšily. The Economist uvádí, že učitelé vydělávají 60 procent toho, co jiné profese se srovnatelnou úrovní vzdělání.

V mnoha amerických státech nedosahuje průměrný roční učitelský plat 50 tisíc dolarů. Učitelé v Západní Virginii vstoupili před pár měsíci do stávky s požadavkem vyšších platů a vláda nakonec souhlasila s navýšením o 5 procent. To znamená, že jejich průměrný příjem stoupl na 48 tisíc dolarů. Jako v případě jiných států, také Západní Virginie opomněla zvýšit výdaje na vzdělávání poté, co je před deseti lety musela seškrtat kvůli finanční krizi. Vloni byly podle agentury Center on Budget and Policy Priorities výdaje na žáka (očištěné od inflace) v pěti ze šesti států, v nichž teď učitelé stávkují, stále nižší o 8–28 procent.

A jak upozorňuje Linda Darling-Hammond z agentury The Learning Policy Institute, s nízkými platy a omezenými zdroji vzdělávací pracovníci házejí ručník do ringu a opouštějí svou profesi dvakrát rychlejším tempem než v jiných rozvinutých zemích. Dodává také, že jelikož v posledních letech studuje učitelské obory o 35 procent Američanů méně než dříve, vzniká obrovský nedostatek učitelů a školy v celé zemi již byly nuceny najmout více než 100 tisíc zaměstnanců postrádajících příslušnou kvalifikaci. Deník The New York Times upozorňuje, že pro veřejné školy je tak obtížné sehnat kvalifikované Američany a mnohé z nich začínají nabírat učitele v zemích s nízkými příjmy, třeba na Filipínách.

Umožňují naše povolání

Nejde jenom o platy. Jedna zkušená učitelka, s níž jsem hovořil a která začínala učit v šedesátých letech v Kalifornii, vzpomínala nostalgicky na „zlatou éru“, kdy měla k dispozici spoustu pomůcek, jezdila na semináře k rozvíjení svých dovedností a celkově cítila ze své práce uspokojení. Dnes na mnohé z toho učitelé nemají čas ani peníze. Nedávná studie mezi učiteli veřejných škol ukázala, že 94 procent z nich přispívá na školní pomůcky bez náhrady ze svého, průměrně 479 dolary ročně.

Nejde dokonce ani pouze o peníze. Stát před třídou nikdy nepředstavovalo nejlepší způsob, jak zbohatnout, učitelé se ale dříve těšili uznání a postavení, jež odráží zmíněný citát ze Steinbecka. Andreas Schleicher, který vede vzdělávací sekci organizace OECD a strávil roky přípravou srovnávacích studií o vzdělávání, si často všiml, že zemím s nejlepším veřejným vzděláním – Singapuru, Finsku, Jižní Koreji – se daří lákat do učitelské profese nejlepší absolventy vysokých škol, protože je přiměřeně dobře platí, investují do jejich profesionálního růstu a jejich společnosti vykazují k učitelům hluboký respekt. Když se ve Spojených státech setkáme s příslušníky ozbrojených sil, mnozí z nás si dají záležet, aby jim za jejich službu poděkovali. Kdy jste naposledy něco podobného udělali při setkání s učitelem ze státní školy?

Ano, vzdělávání je velmi komplikovaná záležitost. Nasměrovat k němu více peněz ještě nezaručuje výsledky – i když existují studie naznačující významnou souvislost mezi platy učitelů a výsledky studentů. Ano, vzdělávací byrokracie není pružná a často je zkorumpovaná. To vše ale zakrývá ústřední problém: v posledních třiceti letech se v rámci boje proti vládě, úředníkům a veřejnému sektoru obecně stala učitelská profese nevděčným povoláním. A přesto, učení je profese, která umožňuje existenci všech ostatních zaměstnání.

Autor je americký politolog a publicista. © 2018, Washington Post Writers Group

roční plat nedosahuje 50 tisíc dolarů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.