Pět občanů navíc

Respekt - - Fokus Kontext -

Při procházce centrem Poličky v slunný jarní den se dá snadno dojít k závěru, že Bříza není daleko od pravdy. Starobylé centrum je vzorně opravené, náměstí nově vydlážděné, obchůdky kolem náměstí jsou uprostřed všedního dne plné lidí. Park mezi středověkými hradbami a rybníkem – nejhezčí místo ve městě – působí jako oáza klidu. Nový široký dřevěný chodník u vody, doplněný odvážně masivními lavičkami, jako by tu přistál z nedaleké výstavní Litomyšle.

Hradby nad rybníkem jsou i námětem velké tapiserie v prvním patře radnice na náměstí. Dveře do starostovy kanceláře tu střeží busta Bohuslava Martinů, s nímž má starosta také stejné příjmení, ale prý jde jen o náhodu. V kanceláři s výhledem na náměstí sedí Jaroslav Martinů coby šéf samosprávy už 12 let a na podzim jde do voleb znovu. Vyučený pokrývač a vášnivý rybář se loni coby oblíbený komunální politik ODS nechal přemluvit i ke kandidatuře do sněmovny. Teď se zlobí, že kvůli poslanecké schůzi možná v červnu přijde o každoroční rituál na gymnáziu, kde má ve zvyku uzavírat školní rok. Osobně předává vysvědčení a promlouvá maturantům do duše, aby na rodné město nezanevřeli a po studiích se vraceli domů.

V době vylidňování venkova a menších měst měří Martinů prosperitu právě tím, kolik občanů v jeho městě žije. A po letech úbytku se loni konečně dočkal obratu – občanů sice přibylo jen pět, ale pořád je to po dlouhé době první kladné číslo. Může to být náhoda, ale starosta Martinů to bere jako úspěch, který v kraji není pravidlem a který se podle průběžných čísel může letos opakovat.

Průměrnou mzdu ve městě starosta odhaduje na 23–26 tisíc korun, tedy lehce pod celostátním průměrem. Když si ale číslo prověří po telefonu u šéfa Poličských strojíren, největšího zdejšího podniku patřícího zbrojaři Jaroslavu Strnadovi, sám je překvapen, když se dozví částku 28 tisíc po sedmiprocentním zvýšení na začátku roku. Číslo však zároveň ukazuje, že Polička není z hlediska prosperity žádný extrém, který by se vymykal zbytku republiky – opět spíš kopíruje průměr. Kromě Ponasu a strojíren, žijících mimo jiné z rozebírání tanků na náhradní díly, sídlí ve městě ještě velký masokombinát, pivovar nebo německý výrobce hraček Ravensburger. Na východ Čech už přesunul většinu výroby a podle starosty plánuje přestěhovat i zbytek, brzdí ho ale kuriózní problém se slabou kapacitou zdejšího elektrického vedení. Na jeho posílení už se pracuje.

Starosta vyjmenovává ještě investiční projekty, na které jeho radnice utratila odhadem minimálně 200 milionů z evropských fondů, jako byla oprava centra, vydláždění náměstí, investice do škol a školek nebo rekonstrukce nedalekého hradu Svojanov. Za obzvlášť prozíravý považuje nápad postavit z obecních peněz padesátku nových bytů na jihu města. Vedle bytových domů radnice prodává občanům zasíťované parcely na stavbu rodinných domků. „Pro mladé rodiny jsou hlavní dvě kritéria – práce a bydlení,“shrnuje svoji politiku starosta. Byty a parcely chtěl rozprodávat 20 let, ale nakonec se rozebraly za čtyři roky. Boom je vidět i na tom, že parcely v chystané další etapě už kvůli vyšší ceně půdy a přípravných prací nebudou za 900 korun za metr, ale za 1300 korun. 40

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.