Česko bohatne. Pociťujete to i vy sami na sobě?

Respekt - - Anketa -

JULIANA FISCHEROVÁ alias MAškRtNICA foodblogerka a lektorka

Sama na sobě to pociťuji hlavně jako konzument, protože coby matka na rodičovské nejsem ve své nejvýkonnější kondici. Ale na mé branži – gastru – to určitě znát je. Příležitostně učím ve škole vaření, kde kurzy nestojí málo, přesto je pořád vyprodáno. V Praze rozkvétá jeden hezký podnik za druhým. Co bylo před pěti lety považováno za drahé, je dnes standardem, názorně je to vidět u kaváren. Takže ano, svým způsobem to pociťuji. Někdy mě ten „růst“a zdánlivý blahobyt vlastně spíš zneklidňuje, mimo Prahu a velká města je to navíc o dost různorodější, rozhodně méně citelné.

tOMÁš PLESNÍk bankovní auditor

Ne úplně. Proč? Odpověď je jednoduchá – protože bydlím v Praze. Plat mi sice za poslední dva roky o něco málo povyskočil, ovšem ceny nemovitostí nebo pronájmů v hlavním městě za tu dobu poskočily násobně a rostou. Z platu si tedy mohu možná dovolit o něco více, na druhou stranu představa, že bych dosáhl na vlastní bydlení, se čím dál víc vzdaluje.

ONDŘEJ HRAB ředitel Divadla Archa

Osobně růst bohatství rozhodně nepociťuji. Divadlo Archa je nezisková organizace a v neziskovém sektoru platí jiná pravidla než v průmyslu a obchodu. O výši grantu, kterým podporuje naše divadlo hlavní město Praha, se rozhodovalo před třemi lety. Tehdy se o bohatnutí naší země ještě nemluvilo. Ekonomický růst státu pro nás znamená, že výrazně rostou ceny externích služeb. Takže paradoxně divadlo spíše chudne, než bohatne. Navíc je dokázáno, že i když rostou příjmy, neznamená to, že by lidé byli ochotni zaplatit více za lístek do divadla. Archa má naštěstí své věrné publikum a standardně vysokou návštěvnost. Lidé, kteří k nám chodí, mají i jiná kritéria bohatství než jen to materiální.

MILAN ŘÍMAL truhlář a včelař

Že Česko bohatne, rád slyším, jenom doufám, že veškerý zisk nepadne na stále se zvyšující počet úředníků. Já osobně i díky řemeslu žiji spokojený život a spolu s dobrým zdravím to považuji za největší bohatství.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.