E-sportu zdar!

Karolína vránková

Respekt - - Kultura / Styl -

Vyrostli jste ve starém světě? Tomu dnešnímu nerozumíte? A máte pocit, že mu rozumí jen pár divných týpků z Ameriky, odněkud z NYC nebo LA, kterým taky nerozumíte? V tom případě fenomén „e-sport arény“není zrovna pro vás. Ale co se dá dělat, jdeme na to.

E-sport je sport spočívající v intenzivním sezení u počítače a klikání ukazovákem levé ruky. A protože to je jediná namáhaná část těla, lidé ze starého světa e-sport nepovažují za sport, ale za válení u počítače. Oproti tomu e-sportovci tvrdí, že je to lepší než fotbal – rychlost, elegance, týmová inteligence a tak dále. Názory starších vcelku nerušeně ignorují, klikají, a ti nejlepší z toho mají slávu a peníze, které do e-sportu ve velkém posílají herní firmy. Kina v USA zažila v roce 2017 nejnižší návštěvnost za posledních pětadvacet let. Naopak padl rekord ve sledování her: 1,1 milionu lidí současně se dívalo na stream svého oblíbeného hráče ElrubiaOMG, jak hraje hru Fortnite. „Důkaz, že se zábava mění,“napsal jeden týpek z NYC do The New York Times.

Velká část e-sportu se až doposud odehrávala on-line, sportovci seděli v teenagerských pokojících a prožívali své velké věci s názvy jako Counter-Strike nebo právě Fortnite v zatuchlém přítmí mezi pytlíky od brambůrek. Ven vycházeli, jen když bylo třeba doplnit kolové nápoje. Avšak dnešní svět opět překvapil.

Od divných týpků z NYC a LA přicházejí zprávy o zřizování speciálních herních arén pro e-sport. Je to něco mezi barem, hernou, klubem a sportovní halou. Spousta počítačů a herních konzolí, pódium, na kterém se hrají zápasy, přičemž diváci sledují hru na obřích obrazovkách, fandí a dělí se o brambůrky.Tráví tu spolu čas, přátelí se, budují komunitu.

Lidé, kteří vyrostli ve starém světě, měli zatím aspoň pocit morální převahy nad mládeží bez skutečných přátel, která se jen válí u počítače. A co jim zbylo teď? Jen nejistota a nepochopitelné zprávy od divných týpků z NYC a LA. A co se tím vlastně myslí? New York City a Los Angeles? Nebo Lanškroun?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.