Zatím si to nechte

Krajská koalice ano, čSSd a komunistů zvolila nové lidi, kteří v kauze čapí hnízdo hájí zájmy premiéra Babiše

Respekt - - Fokus | Agenda - Hana čáPová

Minulý týden měla firma Imoba ze svěřenského fondu premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vrátit zhruba padesátimilionovou evropskou dotaci, kterou dostala na stavbu Čapího hnízda. K tomuto pohybu peněz, kvůli kterým čelí Babiš trestnímu stíhání pro podezření z dotačního podvodu, firmu vyzval Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy, jenž evropské dotace úřaduje.

Minulé úterý vyšlo najevo, že Imoba nic nevrátila. Požádala totiž o odklad a Úřad Regionální rady jí promptně vyhověl. Lhůtu pro „dobrovolné vrácení“prodloužil do 29. června, tedy o měsíc.

Mluvčí Agrofertu, pod který Imoba spadá, vysvětlil žádost o prodloužení lhůty tím, že „právně jde o velmi složitou problematiku“. „V tuto chvíli bych nechtěl říkat, zda vracíme, nebo nevracíme,“říká mluvčí Karel Hanzelka. „Vyžádali jsme si více času, abychom to pečlivě posoudili.“

Stejně to vidí i ředitel Úřadu Regionální rady Kamil Munia. „Lhůta byla prodloužena z důvodu vyjasnění právních záležitostí, které jsou spojeny s dobrovolným vrácením dotace. Další postup v této věci společně řeší právníci obou subjektů,“píše Munia v e-mailu a otázku, co konkrétně je na věci tak složitého, nechává bez odpovědi.

Podstatnější na celé věci je fakt, že ještě na začátku roku přitom nebyla Regionální rada ani zdaleka tak krotká. Její výbor (skládá se z 15 politiků, které volí zastupitelstvo Středočeského kraje) chtěl, aby Imoba vrátila dotaci prakticky okamžitě, a nikoli po dobrém, ale po zlém a ještě k tomu zaplatila nejvyšší možné penále rovnající se zhruba výši dotace. Nikdo neměl v úmyslu firmu vyzývat k dobrovolnému vracení – plán byl takový, že Regionální rada využije své pravomoci vystavit stejně jako třeba finanční úřad platební výměr a ten bude znít na zhruba 100 milionů korun.

Hejtmanka Středočeského kraje a zároveň předsedkyně Výboru Regionální rady Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) ale o tomto návrhu většiny členů výboru nedala vůbec hlasovat. „Našla skulinku v jednacím řádu,“vysvětluje její postup tehdejší člen výboru, starosta Roztok Jan Jakob (TOP 09).

Výbor, který chtěl proti Babišovi postupovat rázně, krátce po tomto pokusu skončil. Zastupitelstvo Středočeského kraje, kde vládne koalice ANO a ČSSD s podporou komunistů, zvolilo neprodleně výbor nový, a zatímco v původním výboru měly většinu devíti hlasů opoziční strany (STAN, ODS a TOP 09), v nově navoleném výboru je poměr sil opačný. „Vládnoucí“ANO, sociální demokraté a komunisti zde kralují s 12 zástupci.

„Regionální rada musí konat. Je doloženo, že prostředky na Čapí hnízdo byly vyplaceny na základě nepravdivých informací,“říká bývalý člen jejího výboru Jakob. „Zdá se mi ale, že teď hledají cestičky k tomu, aby řešení bylo pro premiéra Babiše co nejméně bolestivé.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.