babiš, OLAF a politický tlak Jaroslav Spurný

Premiér se střelil do vlastního kolena

Respekt - - Obsah - JaRoSLav SPuRný

Nicholas Ilett, šéf Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), minulý týden při prezentaci výsledků své instituce zařadil do projevu také nesouhlas s obviněním, že některá vyšetřování, jež vede OLAF, mohou být politicky ovlivňována. „V mnoha zemích, včetně mé vlastní, je už po několik stovek let běžně uznáváno, že instituce může fungovat, aniž by podléhala vnějším vlivům,“prohlásil britský šéf OLAF. A vrátil se tak po pětiměsíčním mlčení zpět do chvíle, kdy v lednu český premiér Andrej Babiš evropské vyšetřovatele obvinil, že při vyšetřování jeho možného dotačního podvodu na Čapím hnízdě podléhali politickým tlakům. Babiš konkrétně neobjasnil, o jaké tlaky by se mělo jednat, ani v lednu, ani nyní, kdy po Ilettových slovech oznámil, že si za svým tvrzením stojí. OLAF je podle něj zpolitizovaná, a nikoli nezávislá instituce.

Pokud Ilett chtěl ve svém projevu Babišovi připomenout význam důvěry v právo v životě moderní Evropy, zřejmě se minul účinkem. Český premiér se s obviněním OLAF coby lokajské, politikům sloužící instituce evidentně neobrací na Evropany, ale na české voliče, kteří o fungování OLAF a dalších evropských úřadů nemají příliš ponětí – a ani jim na tom moc nezáleží. Podle posledního průzkumu Eurobarometru zveřejněného v květnu podporuje ochranu hodnot jako spravedlnost nebo lidská práva pouze každý čtvrtý občan Česka. Tenhle nezájem má samozřejmě svoje náklady.

Případ maltské korupce

OLAF už existuje dvacet let, za tu dobu prověřil na dva tisíce oznámení. Přitom má na triku jeden velký případ, který vyvolává pochybnosti. Právě ten si Babiš vybral pro demonstraci svého tvrzení. Před šesti lety byl vyšetřován britský eurokomisař John Dalli kvůli podezření, že se nechal při jistém rozhodování o tabákovém průmyslu zkorumpovat maltským podnikatelem. OLAF svým šetřením podpořil názor maltské policie, že Dalli je vinen. Nicméně soudy Dalliho osvobodily a mezi některými europoslanci vzniklo v roce 2013 podezření, že OLAF při vyšetřování Dalliho s vědomím jeho tehdejšího šéfa Giovanniho Kesslera použil odposlech proti Dallimu i v případech, kdy to nebylo nutné, a tudíž zákonné.

Kessler byl šéfem OLAF až do konce loňského roku, v půli roku 2016 jej europarlament zbavil imunity a dodnes je belgickou policií prověřován, jakou roli ve věci sehrál – někteří europoslanci měli podezření, že Dalli byl obviněn, protože byl politickým protivníkem tehdejšího šéfa Evropské komise Josého Manuela Barrosa. Nic z toho bruselská policie neprokázala, vyšetřování však není u konce.

Babiš tedy nemá důkaz, že OLAF pracoval v případu obvinění Johna Dalliho na zakázku. Pokud tedy bez důkazů nálepkuje instituci vyšetřující jeho vlastní kauzu jako „politicky ovlivněnou“a trvá na tom jako na samozřejmé věci, poškozuje nejen veřejnou důvěru v právo, ale střílí se trochu i do vlastního kolena.

Pomrkáváme s babišem

Čapí hnízdo je totiž případ budící podstatně větší obavy z politických tlaků než kauza Dalli. Eurokomisař Dalli po obvinění rezignoval a tím se distancoval od možného třeba i teoretického podezření, že jako člen „evropské vlády“bude do vyšetřování „svého“případu zasahovat. Proto soud konstatující jeho nevinu působil jako suverénní nositel spravedlnosti. Andrej Babiš naproti tomu i po obvinění z podvodu sestavuje vládu. Má tak vliv na vedení skoro všech institucí, které mohou do trestního a soudního procesu kolem Čapího hnízda zasáhnout.

Když připomeneme Babišovu zálibu vidět za každým krokem okolo vyšetřování dotace na Čapí hnízdo „účelovku“, zdá se, že premiér možnosti ovlivnit v Česku spravedlnost opravdu věří. Kdo se za této situace ubrání ironickému pomrkávání, pokud soud – dojde-li k němu – premiéra uzná nevinným? X

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.