Rodný list

Respekt - - Fokus Kontext -

symbolického významu. Jejich předchozí majitel je oficiálně neznámý a není to zdaleka jediné tajemství, které se za nimi skrývá. Spolu se vzácnou papežskou listinou totiž univerzita koupila ještě její stejně starý notářský opis. Oba dokumenty teď čekají v archivu univerzity na konzervátora, který bude detailně zkoumat, v jakém jsou stavu. Papežská listina je podle předběžného ohledání v překvapivě dobrém stavu, naopak její notářský opis pořízený už v Praze je hodně používaný a poškozený, na některých místech děravý. Konzervátor bude zkoumat, zda by některá poškození bylo možné opravit, a především jestli oba pergameny pomalu a nenápadně nepodléhají zkáze. Občas jsou podobné listiny napadeny plísněmi nebo je rozežírá inkoust.

„Cena toho dokumentu je pro nás nevyčíslitelná,“říká rektor Zima, „je to něco jako rodný list naší univerzity. Zkrátka v symbolické a řekněme i historické rovině je to nenahraditelný přírůstek.“I suma, za niž listiny nakonec pořídili, je podle něj úspěch. Když se po sběratelských a spekulantských kruzích rozneslo, že Klementova listina je k mání, dostala J&T Banka i čtyřikrát vyšší nabídky, ale dodržela slovo a univerzitě je prodala za dohodnutou cenu.

Po dohodě s bankou, která listiny pořídila a následně univerzitě prodala, však škola konečnou sumu nezveřejňuje, stejně jako další podrobnosti. Ví se jen, že cena se pohybuje mezi oněmi deseti a dvaceti miliony korun. Právě horní hranice byla klíčová. Na nákup podobných artefaktů a uměleckých děl má rektor k dispozici zvláštní fond. Pokud utracená částka nepřesahuje právě dvacet milionů, nepotřebuje souhlas akademické rady; mohl proto rozhodnout sám a jednat rychle.

Univerzitní archiv se sice rozrůstá dlouhodobě, ale jde především o darované pozůstalosti a knihovny učenců a vědců. Když už škola na rozšíření archivu vynakládá prostředky, řádově jsou to tisíce korun. Víc by mohlo stát pořízení vlastnoručně psaného posudku Alberta Einsteina, jenž na německé univerzitě v Praze působil před první světovou válkou, ale ani tam nepůjde o miliony.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.