Beton od Googlu

Rekordní evropská pokuta dává smysl, podstatné věci ale zatím nezmění

Respekt - - Obsah - Jiří nádoba

Telefonní software Android vypadá pro většinu lidí jako služba, která si zaslouží spíš pochvalu než trest. Proč trápit někoho, kdo dal na trh bezplatný software, z něhož se stal globální hit usnadňující život milionům lidí?

Rozhodnutí Evropské komise, která minulý týden dala Googlu kvůli Androidu rekordní pokutu, přesto dává smysl. Částka může vypadat drakonicky a motivy zákeřně jako marná snaha zpomalených Evropanů přibrzdit ujíždějící technologický vlak. Úředníci z Bruselu jsou ale ve skutečnosti spíš o krok napřed.

Google má zaplatit 4,34 miliardy eur, což je vůbec nejvyšší trest, jaký kdy na světě za monopolní chování padl. Zdůvodnění komisařky Margrethe Vestager, jež evropský antimonopolní dohled vede a v případech překračujících hranice unijních států jedná za ně (tedy i za Česko), je takové, že Google přes operační systém Android „betonuje“svoje dominantní postavení v prohledávání internetu. Tedy v tom, na čem vyrostl, čím změnil svět a v čem začal být znepokojivě nenahraditelný.

Každý ví, že obejít se bez „googlování“je prakticky nemožné, respektive nikdo se o to ani nepokouší. Googlování samozřejmě napomohlo i vzniku tohoto textu. Kdo jiný než Google najde během vteřiny na Wikipedii informaci, že internet se dnes z devadesáti procent prohledává přes Google a že ostatní vyhledávače jako Bing, Baidu nebo Yahoo mají na trhu jen po dvou či třech procentech.

Velikost sama o sobě nemusí znamenat nic špatného. Námitka Bruselu ovšem spočívá v tom, že Google tuto vyhledávací hegemonii, která je zdrojem další hegemonie v příjmech z internetové reklamy, dál neférově brání přes svoje další služby. Konkrétně přes své podmínky diktované výrobcům mobilů. Mobily, jak známo, hrají v přístupu do digitálního světa čím dál větší roli a globální statistika je nyní taková, že čtyři z pěti chytrých telefonů běží na operačním systému Android od Googlu. Pro výrobce je Android de facto jediná cesta, jak konkurovat Applu a jeho iPhonům. Jenže aby výrobci mohli Android do telefonů dávat, musí jít Googlu na ruku – mimo jiné tím, že do mobilů zabudovávají jeho další služby včetně vyhledávací aplikace Chrome.

hledání rovnováhy

Je zjevné, že Google má dnes monopol na mnoha frontách a že větší konkurence by neškodila. To platí i u dalších služeb. Britský týdeník The Economist loni připodobnil postavení firem jako Google, Apple, Amazon, Microsoft nebo Facebook k tomu, jaké monopolní postavení měli v USA před sto lety těžaři ropy. Jen s tím rozdílem, že teď místo ropy tečou skrz tyto firmy data, která jsou v informačním věku novou surovinou a zdrojem bohatství. Ne náhodou výše uvedená pětka vede žebříček nejcennějších firem světa. Není lehké odhadnout okamžik, kdy tyto obři přestanou hrát roli revolučních inovátorů a začnou naopak bránit status quo, aby je nikdo cizí dalšími inovacemi neohrožoval. U Googlu už je situace za hranou a vzniká otázka, jak proti tomu zakročit. Google má sporné postupy odstranit, sotva ale lze věřit tomu, že pár ústupků v nastavení Androidu – zvlášť pokud se budou týkat jen Evropy – firmu nějak vykolejí, natož že by rozbily její monopolní sílu. Google měl loni tržby přes sto miliard dolarů, neohrozí ho tedy ani pětimiliardová pokuta, kterou si od inzerentů vybere zpátky během dvou tří týdnů. Soužití s Googlem tedy dál poběží bez velkých změn, pracné hledání nové rovnováhy však i díky snaze Evropské komise začíná.

kdy sE inovátoři změní v bojovníky proti inovacím?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.