Nedůvěřuj, prověřuj

Evropský soud posunul spor o polské justiční reformy do nové fáze

Respekt - - Fokus Agenda - tomአBRoLík

spor o to, zda je v Polsku v ohrožení právní stát, vede vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) s Evropskou komisí už přes dva roky. Ve zkratce: Jádrem sporu o nezávislost polské justice je přesun pravomocí směrem k ministerstvu spravedlnosti a organizační změny na soudech. Z nich plyne i nutnost nově jmenovat soudce, opět pod taktovkou PiS – a proto komise s Polskem vede oficiální kárné řízení. Doposud spíš abstraktní politická debata o reformách, které podle kritiků ve Varšavě i Bruselu podřizují polské soudy politické moci, dostala minulou středu konkrétní rozměr. Přišel z nečekané strany – což nemění nic na tom, že rozhodnutí lucemburského unijního tribunálu ohledně polského občana, který byl zatčen v Irsku kvůli podezření z pašování drog, situaci PiS komplikuje.

drogy ne, ale...

Jedenačtyřicetiletého polského občana Artura C. podezřelého z obchodu s drogami zadržela irská policie na základě unijního zatykače vydaného polskou prokuraturou. Tento zatykač funguje hladce od roku 2004 – členské státy se tehdy shodly, že mohou navzájem důvěřovat svým soudům a uprchlé občany si navzájem vydávají. Odpadá tak složitá a dlouhá procedura extradice. Zástupce Artura C. ovšem využil příležitosti a dublinskému soudu oznámil, že kvůli reformám justice v Polsku je v ohrožení nezávislost tamních soudů: jeho klient si tedy nemůže

být jist spravedlivým procesem a Irsko by ho polským úřadům nemělo vydat.

Soudkyně Aileen Donnelly vzala jeho námitku vážně a položila Soudnímu dvoru EU otázku, jak v podobném případě postupovat. Lucemburští soudci se v odpovědi usnesli, že tyto námitky nelze ignorovat, a dublinskému soudu přikázali, aby při svém rozhodnutí zohlednil dvě věci – zda je skutečně v zemi, která o vydání žádá, zajištěn řádný soudní proces. A jestli se mohou vyskytnout pochybnosti, zda se konkrétní stíhaný občan může odůvodněně bát, že právě jeho případ by mohl být takto ovlivněn. Přeloženo: pro Artura C. je to špatné, ale pro polskou vládu rovněž.

Jak se totiž shodují právníci, není téměř pochyb, že údajný pašerák do Polska nakonec poputuje. I kdyby soudkyně Donnelly dospěla k tomu, že polské reformy jsou z jejího pohledu pochybné, případu, jako je obchod s drogami, se potenciální vliv politiků na justici týkat nebude. Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro proto vyslovil s unijním rozhodnutím uspokojení. Podle polských komentátorů ovšem nonšalantně přešel to důležité.

Lucemburský soud v podstatě rozhodl, že je možné zpochybnit spolehlivost justice některého z členských států, rozumějme především Polska či Maďarska. Už to znamená ve společenství založeném na vzájemné důvěře velký průlom. Artur C. se snažil jen oddálit obstrukcemi své vydání, ale zároveň výslovně spojil kárné řízení, které komise s Polskem vede, s možnými rozhodnutími národních soudů. Pokud se některý z budoucích případů bude týkat svobody slova nebo například poslance opozice obviněného z finančních podvodů, tedy kauz, kde už vliv politiky na justici není možné vyloučit, je představitelné, že německé, španělské nebo dánské soudy polského občana prostě nevydají.

Polská prokuratura správně předpokládá, že podobně jako Artur C. budou nyní postupovat i další hledaní polští občané, což pro polské úřady (a soudy unijních sousedů) znamená minimálně komplikaci. Pokud by některý ze soudů v ostatních členských státech rozhodl, že polského občana není možné vydat, polská vláda by čelila obtížně řešitelnému rébusu.

Ta doma i v Bruselu odmítá obvinění z ohýbání soudnictví, ale zároveň by ostatní členské státy z obav o její nezávislost s polskou justicí nespolupracovaly. PiS by pak musela domácímu publiku vysvětlit, proč na domnělé zločince v zahraničí polské úřady nedosáhnou, a řešením by byl ještě ostřejší konflikt s celou Evropskou nií, o který strana nestojí. Urovnání vztahů se zbytkem spolku je tak jedním z hlavních úkolů premiéra Mateusze Morawieckého, s nímž do funkce před necelým rokem nastoupil.

X

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.