books are not dead

Respekt - - Anketa - mIcHael FIala Autor vystudoval politologii na FSV UK. Je akvizitérem v Městské knihovně v Praze.

Největší město Hesenska s jedním z největších letišť na světě, finančním centrem, se čtvrtí přezdívanou Mainhattan (díky řece, která městem protéká) už zdálky dělá dojem. Zvlášť když přijíždíte po dálnici a v podzimní mlze se začnou rýsovat vysoké mrakodrapy. Za druhé světové války spojenecké nálety prakticky vymazaly z mapy staré město a tím i středověký ráz města, ale poválečná přestavba a moderní beton vtiskly Frankfurtu nad Mohanem (nikoli nad Odrou) jinou, současnou a bezesporu kosmopolitní, jedinečnost. Ve stínu bankovních domů se proplétají malé uličky, na ulicích se míjejí „běžní Němci“, „kravaťáci“a početné menšiny. Město neúnavně pulzuje, na letišti i na obrovském nádraží v centru se to hemží jak na mraveništi, na čtyřproudých silnicích se prohánějí milionová auta a Indové v nažloutlých taxících. Arabských holičství je tu snad víc, než jsem viděl za celý svůj život.

Pro někoho je tohle ztělesnění apokalypsy, pro jiného spíše symbol rozmanitosti, i když pravda, zde mezi mrakodrapy to působí všechno trochu jinak než například v Barceloně, Paříži či Marseilli. Kdo četl kyberpunkovou komiksovou sérii Transmetropolitan, ví, o čem mluvím.

Je-li řeč o unikátních věcech spojených s tímto místem, nelze opomenout slovo veletrh. Frankfurtský autosalon je globální značka a slavnou akcí je též největší knižní veletrh na světě (400 tisíc metrů čtverečních plochy, sedm tisíc vystavovatelů a 300 tisíc návštěvníků). Jakožto zaměstnanec Městské knihovny v Praze jsem tady počtvrté a ani tentokrát člověka nepřestává fascinovat velikost podniku. „Messe“má 11 hal a disponuje vlastní zastávkou tramvaje, metra i vlaku. Rozsahu akce odpovídají i bezpečnostní opatření, policie a ochranka jsou v pohotovosti na každém rohu.

Stejně jako politika: kromě prezentace knih na veletrhu probíhají nejrůznější přednášky a diskuse, své místo zde mají všudypřítomná média. V koutě jedné výstavní haly naleznete třeba zónu „bez politické korektnosti“, na jiném místě se zase rozdávají placky s heslem „Proti antisemitismu“. Arabské státy a jejich oficiální vlády se zpravidla prezentují honosnými stánky (vyjma černé syrské stěny s fotografiemi připomínajícími dlouhotrvající a krvavý konflikt), hned vedle je pod širým nebem agitační stánek íránské opozice upozorňující na porušování lidských práv v zemi. O něco dál parkuje autobus Amnesty International nebo petiční místo ekologů z Greenpeace.

Zdaleka ne všude se ale hraje na takto vážnou notu. Veletrh je proslavený též „cosplay“dimenzí, tedy tím, že se na místě potkávají desítky a stovky nejrůznějších komiksových superhrdinů a manga postaviček. Tito často maskovaní teenageři se procházejí mezi nekonečnými proudy návštěvníků, ale nejčastěji „zevlují“na otevřeném prostranství, kde se navzájem obdivují, diskutují a ochotně se nastavují čočkám mobilů. Organizátoři jim vycházejí vstříc a nabízejí vyhrazené herní a relaxační prostory, pódium i převlékárny.

Celá událost se spoustou obchodních schůzek a po literatuře prahnoucích návštěvníků je vlastně nesmírně pozitivním symbolem a příslibem do budoucnosti. Symbolem, který říká, že knihy v době digitalizace, internetu a jiných virtuálních realit rozhodně nejsou mrtvým médiem. Například v ČR podle statistik loni nových knižních titulů meziročně ubylo, ale za knihy lidé utratili více. Je fakt, že v procentech rostou dynamičtěji e-knihy a audioknihy, ale tady se o tomto segmentu nikdo moc nebaví. Otázka papírových titulů je stále otevřená a teprve čas ukáže, zda se to, co se odehrává ve Frankfurtu, odrazí na knižním trhu a v literárním světě obecně. Můj závěr je jasný: v tomto směru rozhodně nemusíme klesat na mysli.

Je fakt, že v procentech rostou dynamičtěji e-knihy a audioknihy, ale tady se o tomto segmentu nikdo moc nebaví.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.