Mohu vám pomoci?

Šlo o výjimečný sňatek. se zelníčkovou si k sobě trump připoutal i stB.

Respekt - - Téma -

panem Donaldem Trumpem, který se nechal podrobně informovat o činnosti a dalších obchodních záměrech družstva. V závěru pak přijal pozvání na návštěvu Slušovic,“zapsala si tehdy o schůzce mimo jiné StB. Šéfové družstva se podle StB snažili dostat svůj podnik do „rozsáhlých obchodních činností po boku velkých kapitalistických firem“a mít zastoupení v jejich správních radách.

Vedení Slušovic kvůli tomu na Západě poptávalo jeden z nejmodernějších vrtulníků Sikorsky pro osm osob a polovojenské tryskové letadlo Cessna pro patnáct lidí s doletem deset tisíc kilometrů, aby byli jeho zástupci na svých cestách mobilnější. Z tehdejšího Gottwaldova, jak se za komunismu jmenovalo město Zlín, by novým letounem mohli pohodlně bez mezipřistání létat až do Ameriky, a třeba Donald Trump by pro ně nemusel už být tak vzdálený.

Státní bezpečnost měla Slušovice i jejich představitele pod dohledem, ve zpravodajské komunitě se mluví o tom, že přes družstvo a jeho zaměstnance kradli špioni patenty firem ze Západu, s nimiž Čuba a spol. uzavírali obchody. Styky Slušovic s lidmi, jako je Trump, zároveň StB umožňovaly mít o mocných v týlu nepřítele lepší informace. S kým se scházejí, jaké jsou jejich slabosti, co mají do budoucna v plánu.

Zájem StB o Donalda Trumpa – byznysmena už tenkrát s přístupem do nejvyšších pater americké politiky – přitom sahá daleko před okamžik, než k němu Čuba se svými spolupracovníky krátce před sametovou revolucí dorazili. Jak gottwaldovská rodačka Ivana Zelníčková emigrovala v sedmdesátých letech z Československa, se dodnes přesně neví. Ona sama to v roce 1992 popsala ve své autobiografické knize s názvem Jen z lásky jako scénu z nějakého hollywoodského filmu. Píše tam, že na soustředění v italských Alpách si po snídani naplnila kapsy penězi a šperky a po kontrole nabroušených hran lyží ujela po sjezdovce. „Na úzké cestičce před ní byla ostrá zatáčka, sněžná stěna na jedné straně, příkrý sráz na druhé straně. Počkej, slyšela v duchu, jak ji otec varuje... Teď zahranila do šikmého sjezdu svahem, pak vletěla do spádové linie a šusem jela rovnou dolů ke štítům Zermattu, blyštícím se ve sluneční záři. Ayiiii. Podařilo se to. Podařilo,“píše o sobě v třetí osobě Ivana Trump s tím, že na policejní stanici ve švýcarském Zermattu požádala o politický azyl.

V zimě roku 1972 se třiadvacetiletá Ivana Zelníčková skutečně ze soustředění v Itálii nevrátila. Okolnosti byly zřejmě daleko méně dramatické, než sama líčí. Nedovolené opuštění území republiky znamenalo vyšetřování a několik let vězení. Policie však podle dostupných informací Zelníčkovou nikdy neobvinila. Je tedy spíše pravděpodobné, že odcházela po dohodě.

S odchodem jí pomohl rakouský lyžař a obchodník Alfred Winklemayer, s nímž se znala, byl do ní zamilovaný a oženil se s ní. Po dvou letech se rozvedli a Zelníčková se přestěhovala do kanadského Montrealu za jiným svým přítelem z minulosti. V Kanadě mu pomáhala v obchodě s lyžařským vybavením a přivydělávala si modelingem.

Trump ve zmíněné knize tvrdí, že když v roce 1976 pořádala Kanada olympijské hry, byla vybrána jako jedna z modelek, která

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.