Jak získat většinu Fareed zakaria

Trump a republikáni obsadili důležité křižovatky americké politiky

Respekt - - Obsah - FaReed zakaRIa

Pro ty, kteří si myslí, že je Donald Trump legrační Neználek a jenom se nějak trefil do nálady voličů nebo měl v roce 2016 prostě štěstí, byl uplynulý měsíc poučný. Trump během něj prokázal geniální politické instinkty. Když se zkombinují s nelítostnou „nemorálností“, což je termín použitý v anonymním eseji v The New York Times jedním z jeho spolupracovníků, stává se z Trumpa hrozivý soupeř.

Před Trumpem se rozkládá dobře známá politická krajina. Strana, která drží Bílý dům, se tradičně potýká s nízkou účastí u kongresových voleb v polovině prezidentského volebního období. Trump to ale nepřijímá jako danost a snaží se situaci agresivně čelit. Obvykle oddělené volby do Senátu a Sněmovny reprezentantů se mu podařilo změnit v jedno celoamerické klání, jehož agendu stanovil on sám.

Prvním bodem je migrace. Důvod je zřejmý, toto téma dokáže jeho voliče vybudit jako žádné jiné. Trump vede svou kampaň neúnavně tímto směrem a lživě podsouvá demokratům, že pokud zvítězí oni, otevřou hranice a pustí každého dovnitř.

Ke zdůraznění rozdílu mezi sebou samým a demokraty prezident využil dav migrantů z Hondurasu. A protože republikáni jsou ještě stále vysoce motivováni strachem z terorismu, Trump přidal i obvinění, že se v migrační koloně nacházejí „lidé z Blízkého východu“. (Zaprvé, pro takové tvrzení neexistuje důkaz, což připouští i samotný Trump, a zadruhé, i kdyby to byla pravda, naznačovat, že každý člověk z Blízkého východu je terorista, je sprostá urážka.) A zatímco média snaživě ověřují jeho výroky, Trump si je podle všeho jistý, že zároveň vlastně opakují jeho tvrzení a posilují tak ve veřejnosti podezření a strach.

Druhý postup, který Trump použil k tomu, aby volby posunul na celostátní úroveň, je hrozba vlastního odvolání. Jeho základnu nedokáže nic rozlítit tak jako zmínka o spiknutí elit (právníků, novinářů a soudců) odhodlaných zvrátit výsledky voleb z roku 2016. Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sanders prohlásila, že impeachment je „jediným programem, se kterým (demokraté) podle všeho do voleb jdou“. Trumpovu strategii předznamenal již před několika měsíci Steve Bannon, když mi v rozhovoru v mém pořadu na stanici CNN vysvětlil, že republikáni potřebují kongresové volby změnit v referendum o Trumpovi. „Trumpovy druhé prezidentské volby se budou konat letos 6. listopadu,“prohlásil Bannon. „Je na kandidátce a bude se hlasovat pro, nebo proti.“

Jak je možné takové kampani čelit? Mnozí demokraté rozzlobeně namítají, že oni přece ve skutečnosti nejsou pro otevřené hranice nebo pro impeachment, že jejich postoje jsou složitější. Když ale v politice musíte vysvětlovat nuance, prohráváte. Demokraté nepřišli na to, jak přejít do ofenzivy a donutit Trumpa vysvětlovat, že i on sám zastává vlastně v kterémkoli z těchto bodů komplikovanější postoje.

Vedle otázky stylu a taktiky je tu ale i problém podstaty. Demokraté trvají na tom, že poslední výsledky voleb představují jasný signál, že je potřeba změnit směr a zaměřit se na populismus v ekonomice. Data však ukazují, že americká veřejnost je s postoji strany v otázkách, jako je zdravotní péče nebo nerovnost, spokojená.

Demokraté mají naopak potíže v sérii kulturně definovaných témat, především migraci, ale také v bodech, jako jsou toalety pro transgender osoby nebo úcta k vlajce. (Jedná se o spor, kdy barevní hráči amerického fotbalu protestují proti rasové diskriminaci poklekem během americké hymny – pozn. red.). V těchto bodech se klíčová skupina amerických voličů domnívá, že demokraté nerozumějí zbytku země. Skvělá studie Fondu pro demokracii zjistila, že voliči, kteří dříve podporovali Baracka Obamu a v roce 2016 hlasovali pro Trumpa (což je klíčový segment, jejž by demokraté mohli přilákat zpět), souznějí s demokraty téměř ve všech ekonomických otázkách, ale nesouhlasí se stranou, pokud jde o přistěhovalectví a další kulturní témata.

Jednoduše řečeno, ze studie jasně vyplývá, že skutečnou politickou výzvou pro demokraty není, zda se dokážou posunout doleva v ekonomických otázkách, ale jestli zvládnou úkrok doprava v kulturních záležitostech. Říkám to jako někdo, kdo je s demokraty téměř ve všech těchto klíčových otázkách zajedno. Velká federální strana však musí prokázat, že je schopna integrovat i ty, kdo s ní v některých bodech nesouhlasí. Dosáhnout toho, aniž by se zároveň zřekli vlastních principů, je obtížné, je to však výzva, se kterou se budou demokraté muset vypořádat, pokud chtějí skutečně usilovat o trvalou vládnoucí většinu.

Voliči budou časem mladší a různorodější, mezitím ale americké politice zcela dominuje Republikánská strana, protože obsadila všechny křižovatky, na nichž se politika setkává s kulturou.

Autor je americký politolog a publicista. © 2018, Washington Post Writers Group

www.ResPekt.cz/audIo

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.