Fakta proti babišovi Jiří nádoba

Jak jde dohromady, když někdo řídí stát a zároveň na něm vydělává

Respekt - - Obsah - JIří nádoBa www.ResPekt.cz/audIo

v dotacích je agrofert rok od roku Úspěšnější.

Lze řídit stát a zároveň mít obrovský prospěch z jeho peněz? Česko s Andrejem Babišem v čele si už pár let zvyká na to, že ano.

Premiérův vztah k Agrofertu a k čerpání dotací a zakázek už ale přestává být domácí záležitostí. Ve hře jsou miliardy z fondů EU, a tak se o české specifikum začíná zajímat čím dál víc lidí v Bruselu, znepokojených představou, že by ze společných peněz sponzorovali byznys politika, který na rozdělování těchto peněz dohlíží a může o nich rozhodovat.

Evropský komisař pro zemědělství Phil Hogan minulý týden potvrdil, že střet zájmů českého premiéra se v komisi skutečně řeší, a to koordinovaně na třech direktoriátech. „Nemyslím si, že bychom měli dělat unáhlené závěry, dokud nebudeme mít pohromadě fakta,“prohlásil diplomaticky Hogan, když minulý čtvrtek odpovídal na dotazy europoslanců ve výboru pro kontrolu rozpočtu. Potvrdil však, že si komise vyžádala z Česka podklady a že v případě porušování předpisů zakročí.

Přijmout vhodná opatření

Pro pochopení bruselského neklidu je potřeba krátký návrat v čase. V Česku od loňského února platí upravený zákon o střetu zájmů známý jako „lex Babiš“. Členům vlády zakazuje vlastnit média a firmy, které se ucházejí o státní zakázky nebo dotace. Babiš ještě jako ministr financí protestoval. Zastal se ho Miloš Zeman a zákon vetoval, minulá sněmovna ovšem prezidenta přehlasovala, a tak se Babiš musel přizpůsobit. Svoje podnikatelské impérium Agrofert převedl do takzvaného svěřenského fondu. Na skutečném stavu věcí se mnoho nezměnilo – šlo spíš o právnický trik, jak se šikovně vejít do nových paragrafů. Formálně sice Babiš vlastníkem není. Do fondu ale dosadil své lidi a sám v rozhovorech naznačoval, že až bude jednou chtít, může si zase Agrofert vzít zpět. Žádného nezávislého nástupce nejmenoval, v žebříčcích miliardářů dál figuruje, jako by mu Agrofert normálně patřil.

Převod se nyní znovu řeší kvůli tomu, že do něj přes léto začali vrtat právníci Transparency International spolu s Piráty. Ti přišli s jiným, v mnoha ohledech logičtějším výkladem. Babiš je podle něj v Agrofertu dál takzvanou ovládající osobou a „konečným uživatelem výhod“(formulace ze slovenského rejstříku uchazečů o veřejné zakázky), což může být problém. Kromě českého zákona totiž od srpna na tyto případy platí nové, přísnější unijní nařízení. Přístup k dotacím a zakázkám zapovídá i rodinám politiků a přesněji formuluje, jak se mají veřejní činitelé chovat – mimo jiné „zdržet se jakéhokoli jednání, jež by mohlo uvést jejich zájmy do střetu se zájmy Unie“a „přijmout vhodná opatření, která střetu zájmů zamezí“.

Agrofert je v čerpání českých i evropských dotací rok od roku úspěšnější, loni získal rekordní 2,1 miliardy. Podobné je to se státními zakázkami, jichž měl za poslední rok podle veřejného registru smluv stovky. Dá se věřit tomu, že Babiš jako premiér nebo ministr sotva řešil každou z nich. Stejně snadno si ale lze představit mnoho způsobů, jak systém pod sebou ohnout ve svůj prospěch. Ať už nastavením vhodných pravidel (třeba při debatě o reformě zemědělských dotací EU) či dosazením loajálních lidí.

Není jasné, jak dlouho evropské pátrání poběží. Faktů svědčících spíše v neprospěch premiéra je však hodně a docela do sebe zapadají. Možná se nakonec ukáže, že střet zájmů v případě Andreje Babiše je skutečně za hranou, i když si na něj většina Čechů už zvykla.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.