Pershingy a jiné vzpomínky Jiří sobota

česko čeká další diskuse o amerických základnách na svém území

Respekt - - Obsah - JIří soBota www.ResPekt.cz/audIo

Některé kroky Donalda Trumpa dávají hlubší smysl, i když zároveň zapadají do siláckého pózování jeho předvolební kampaně. Záměr vypovědět třicet let starou Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) americký prezident oznámil na předvolebním mítinku, před svým věrným davem, který se vždy chce s někým potýkat: s přistěhovalci, s médii, a nyní tedy se vzpurným Ruskem. Legendární dohoda podepsaná v prosinci 1987 Ronaldem Reaganem a Michailem Gorbačovem znamenala tehdy předzvěst konce konfrontace velmocenských bloků. Její vypovězení má teď technickou logiku a také širší symboliku. Napětí a vyhrocený střet, tedy základní politické nástroje populistů, se přelévají do mezinárodní politiky. Budoucnost opět působí temně. INF znamenala zvrat ve studené válce. Předcházelo jí napětí mezi tehdejším Sovětským svazem a Spojenými státy, kdy se na území Evropy rozmísťovaly z jedné strany sovětské jaderné nosiče SS-20 a z druhé legendární pershingy. Rusku nicméně docházely síly a dohoda o stažení a zničení celé jedné třídy jaderných nosičů odpalovaných ze země představovala obrat v logice postavené na vzájemném vyhrožování. Netrvalo dlouho a bylo po „válce“: v roce 1989 padla berlínská zeď a tehdejší důstojník KGB Vladimir Putin sledoval „největší geopolitickou katastrofu 20. století“ve svém působišti ve východním Německu z první ruky – komunistické Rusko se svou světovládnou ambicí bylo v troskách.

O třicet let později se zdá, že jsme znovu na začátku. V Kremlu sedí muž, pro kterého je svět před podpisem INF obrazem starých dobrých časů, o jejichž návrat je nutné znovu usilovat. Západ mu v tom zatím nedokázal zabránit.

Trumpův krok nespadl z nebe, na skutečnost, že Rusko porušuje jadernou dohodu vývojem raket známých jako 9M729, upozorňuje americké ministerstvo zahraničí od roku 2014 a Barack Obama své podezření sdělil americkému Kongresu již v roce 2011.

Rusko na námitky léta odmítá reagovat. Nové rakety, jejichž skutečný dolet nemohou ověřit inspekce, protože mezi oběma mocnostmi vypršela platnost protokolů o vzájemné kontrole, jsou v ruském strategickém zájmu: mohou fungovat jako Damoklův meč nad hlavami pobaltských zemí a států střední a východní Evropy, tedy také Česka.

Stoupající napětí mezi Západem a Moskvou je ale jen jednou stránkou příběhu. Dokonce možná tou méně podstatnou, protože skutečným konfliktem 21. století se zdá být střet mezi USA a Čínou. Od osmdesátých let a podpisu INF se situace zásadně změnila. Dohoda se tehdy strategicky málo významné Číny netýkala. Dnes je ovšem z Číny ekonomická i vojenská velmoc. Podle prohlášení bývalého amerického velitele amerických sil v Tichomoří, admirála Harryho Harrise, spadá 95 procent jaderného arzenálu Číny právě do kategorie, kterou upravuje INF. Čína navíc díky tomu disponuje nosiči, jež lze využít i při nejaderném střetu v rozlehlé oblasti Tichomoří.

Američané se tak ocitli v nesmyslné situaci: jsou vázáni a omezováni smlouvou, kterou Rusko nedodržuje a která se Číny, jejich největšího strategického rivala, netýká. Vypovězení smlouvy se proto nelze divit, zároveň je však symbolickým počátkem éry, o jejíž návrat jsme nestáli. Napětí ve světě prudce stoupá. Mezi Spojenými státy a Čínou se rozjíždí obchodní válka. Systém smluv omezujících jaderné zbraně za pár let v podstatě zanikne a v nynější atmosféře a personálním obsazení Kremlu i Bílého domu není představitelné, že by byl obnoven. Trump mluví o dalším kole jaderného zbrojení, jež má ostatní přivést k rozumu.

V Evropě tak může budoucnost hodně připomínat minulost. Čekají nás spory o rozmísťování nových zbraní. Připravte se na výhrůžky a houstnoucí atmosféru. Česko bude možná znovu muset vést diskusi o tom, zda na svém území umožnit americké základny či základny NATO. Debata o tom, zda patříme na Západ, či na Východ, bude v takové situaci ještě mnohem méně teoretickou, než je dnes.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.