Marx a algoritmy

Respekt - - Fokus / Kontext -

dyž Donald Trump koncem minulého roku navštívil Čínu, tak mu jeho hostitelé na velké obrazovce promítli video Donalda Trumpa. Mluvil na něm s obvyklou dikcí, s nezaměnitelným tónem hlasu – ovšem v bezchybné a plynulé čínštině, kterou současný americký prezident samozřejmě neovládá. Zvuk, který k nerozeznání od reality doprovázel obrazový záznam Trumpovy tiskové konference, vytvořily algoritmy čínského startupu iFlytek.

Čína se chtěla americkému prezidentovi pochlubit pokroky na poli moderních technologií, v tomto případě umělé inteligence pracující s lidským hlasem. iFlytek je čínským lídrem v tomto odvětví a například prestižní výzkumný institut MIT firmu vloni zařadil mezi desítku nejpokrokovějších podniků světa. Tento úspěch je projevem mohutného trendu, který začal zhruba před pěti lety a v jehož rámci se z Číny mimo velkou pozornost evropské veřejnosti stává technologická velmoc. Komunistická říše přestává být jen montovnou, která levně sestavuje a vyrábí produkty vyvinuté západními inovátory.

Dokladů čínského vzestupu je nespočet. Mezi dvacítkou největších internetových firem světa – měřeno tržní hodnotou jejich akcií – je jedenáct amerických a devět čínských. Před pěti lety měla Čína v první dvacítce pouze dva zástupce. Mezi padesátkou startupů s nejvyšší hodnotou je pak 26 čínských a mimochodem ani jeden evropský. Tyto zprávy jsou mnohem víc než jen užitečnou informací pro investory, případně výpovědí o asijské fascinaci technologiemi. Vyprávějí o proměně světa, která může mít dalekosáhlé důsledky. Místnost, ve které prezident a šéf komunistické strany Si Ťin-pching pronáší novoroční projevy, bývá pečlivě zaranžovaná. Vše, co se objeví na televizním záběru, sledovaném ve stovkách milionů domácností, musí mít jasně daný význam. Čínští uživatelé internetu si proto letos hned všimli, že v knihovničce nejvyššího vladaře byly vedle Komunistického manifestu, Marxova Kapitálu nebo třeba řeckého klasika Homéra vystaveny také dvě neočekávané knihy. Napsali je američtí technologičtí experti a vysvětlovali v nich fungování a potenciál umělé inteligence 40

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.