Jaký je tvůj rating, miláčku?

Respekt - - Fokus / Kontext -

Čína v tomto odvětví těží z velkého počtu obyvatel i z toho, že soukromí a osobní data nejsou ani zdaleka tak chráněny jako v demokraciích. Dobrým příkladem je opět „rozpoznávač hlasů“iFlytek. Není jasné, kde firma bere obrovská kvanta dat, která jsou zásadní podmínkou rozvoje umělé inteligence. Jedním z vlastníků původně studentského startupu, který je posledních deset let na burze, je však podle The New York Times státní telekomunikační gigant China Mobile. Operátor má 800 milionů čínských klientů a iFlytek provozuje jeho zákaznickou linku.

Technologickým startupům přitom nenahrává jen zvnějšku neprůhledné propojení se státem a neprůhledná „těžba dat“o chování občanů. Čínská společnost může proti nápadům své mocenské elity protestovat jen velmi omezeně, případně s velkým rizikem. Zahraniční reportéři navíc popisují, že Číňané ve srovnání se skeptičtějšími Evropany jsou vůči novým technologiím nekritičtí, sběr osobních dat obvykle považují za snesitelnou cenu za pokrok a bezpečnost.

Prvky umělé inteligence se tak dostávají do míst, kam by je citlivější Evropané nevpustili. Již citovaný text v magazínu Internationale Politik uvádí, že se do veřejných toalet čínských měst postupně instaluje systém rozpoznávání tváří. Toaletní papír dostanete, jen když do chytré kamery nastavíte svou tvář, při každém použití WC ale jen čtyři útržky. Inteligentní systém neumožní vzít si jich více. Technologie tak pomáhá při potírání rozšířeného nešvaru: krádeží toaletního papíru na veřejných záchodcích. Biometrické systémy se používají i při přijímačkách na univerzity, kde mají zabránit tomu, aby za sebe někteří ze studentů poslali svého chytřejšího „dvojníka“. Hlavním zájemcem o novinky na poli rozpoznávání tváří a hlasů jsou bezpečnostní složky. Policisté v některých městech testují používání „inteligentních“brýlí, které jim hlásí, když na ulici rozpoznají tvář hledané osoby. Novinky na trhu dokážou rozpoznat tvář i v tisícihlavém davu nebo na rozmazaném záběru. Nový produkt popisovaný týdeníkem Der Spiegel dokáže odhalit i člověka se zahalenou tváří: pozná jej přesně podle způsobu chůze.

Po Číně je nyní instalováno kolem 200 milionů kamer a toto číslo se má v příštích letech zdvojnásobit. Žádná ulice a zákoutí nemají zůstat bez dohledu. „Důvěryhodní lidé budou moci svobodně bloumat pod nebesy, pro diskreditované bude těžké udělat i pár kroků,“cituje australský veřejnoprávní kanál ABC čínského komunistického předáka v multimediální reportáži, která ukazuje využití kamer ve spojení s algoritmy a technologiemi rozpoznávání tváří a hlasů.

Čína v roce 2020 zavede „sociální kredity“, což je v zásadě státem zadaný systém hodnocení důvěryhodnosti občanů. Informace z kamerových systémů se propojí například s daty ze zdravotních databází, se školními výsledky, s výpisy bank, s informacemi tajných služeb a výsledkem bude cosi jako „občanské skóre“. Kdo bude hodnocen dobře, ten dostane přístup k levným půjčkám, VIP zacházení v hotelích a na letištích, rychleji povýší v práci a zvýší svou atraktivitu na internetových seznamkách. Koho kamery zaznamenají při přechodu na červenou, při častém nákupu alkoholu v obchodech, nebo dokonce při psaní z pohledu vlády podezřelých zpráv na sociální sítě, tomu hodnocení klesá.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.