Nikdy jsem nebyl sám

nové informace k moskevské návštěvě šéfa poslanců Radka vondráčka

Respekt - - Fokus / Agenda - ondřEJ KundRa

Měl předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) při své nedávné návštěvě v Moskvě utajené schůzky, nebo ne? Krátce po odletu Vondráčka do Ruské federace před měsícem se informace o nich začaly šířit mezi českými diplomaty, spekulovali o nich i někteří poslanci. Podezření posiloval sám Vondráček, protože se v Rusku setkal se šéfy obou komor tamního parlamentu, kteří se dostali po ruské okupaci Krymu v roce 2014 na sankční seznam EU a USA. Zároveň s sebou do Moskvy nevzal delegaci českých novinářů, jež by průběh jeho parlamentní cesty mohla zblízka sledovat.

„Obsah jeho soukromých schůzek mi v tuhle chvíli není znám, ale budu se ptát i na ně,“řekl Respektu k nejasnostem ohledně Vondráčkových ruských mítinků nově nastupující ministr zahraničí Tomáš Petříček v polovině října. „Ujistil mě, a potvrzují mi to i jiné informace, že žádné schůzky mimo program neměl,“shrnul pak výsledek svého pátrání minulý týden, po rozhovoru s Vondráčkem a podání zprávy

VONDRÁČKOVA SLOVA POTVRZUJÍ DIPLOMATÉ I TAJNÉ SLUŽBY.

českých diplomatů z Moskvy. K podobnému závěru došli podle zdrojů Respektu i zástupci zpravodajské komunity, kteří si k věci také opatřovali informace.

„Neměl jsem žádnou soukromou schůzku a nikde jsem nebyl sám, vždy o všem věděla ambasáda. Pan velvyslanec byl přítomen,“řekl Respektu Vondráček. Před každou cestou vysokého ústavního činitele připravuje jeho protokol tzv. minutovník. Tedy podrobný rozpis, koho a v kolik hodin politik navštíví. Je zde obvykle uváděn i neoficiální program. Ne vždy se rozepisuje, o co půjde. Minutovník je veden v utajeném režimu.

Podle informací Respektu z vládních kruhů měl Vondráček v minutovníku na několika místech bez detailů napsáno, že bude vedle pracovního absolvovat i soukromý program. O co půjde, už nebylo specifikováno. Právě tato stručnost zřejmě zapříčinila podezření, že šéf sněmovny bude v Moskvě řešit neznámou agendu na utajených schůzkách.

Dnes je již soukromý program návštěvy znám. Měl dva body. V rámci prvního Vondráček navštívil představení k 90. výročí vzniku armádního souboru Alexandrovci ve Velkém divadle. Deník N informoval, že Vondráčkovi a dalším českým poslancům, kteří ho doprovodili, zajistila lístky advokátka Miroslava Hustáková, která opakovaně vystupovala v ruských dezinformačních médiích. Po představení měl Vondráček v Českém domě vystoupení pro Českou televizi a večeři s českými poslanci. Ministerstvo zahraničí nemá poznatek, že by se Vondráček v divadle ani po něm setkal s někým z představitelů ruské moci či jejich zástupců. Druhým soukromým bodem byla snídaně téhož dne, kterou šéf sněmovny absolvoval s jedním z českých poslanců.

Posledním vysoce postaveným českým politikem, který byl v Rusku, byl předseda vlády Petr Nečas v roce 2013. S Vladimirem Putinem se pak v dalších letech setkával prezident Miloš Zeman, delší dvoustranné jednání měli v roce 2017 v Soči. Řešili zde rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany, o niž mají Rusové zájem. A také vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina z českého vězení do Moskvy, a nikoli do Spojených států, kde o něj měli zájem jako o člověka zřejmě obeznámeného s ovlivňováním amerických politických procesů ruskými tajnými službami.

Vondráček odjel do Moskvy v době, kdy je ruský režim v izolaci kvůli prokázané snaze zavraždit v Británii bývalého dvojitého ruského špiona Sergeje Skripala. Krátce před Vondráčkovou cestou se mezinárodnímu týmu investigativních novinářů podařilo odhalit pravou identitu ruských „turistů“, ve skutečnosti agentů ruské vojenské rozvědky GRU, kteří neúspěšný pokus o Skripalovu vraždu bojovou látkou novičok provedli.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.