ODS: znovu a lépe

OdS uprostřed renesance chce poctivě do Evropy – a bez oulického

Respekt - - Obsah - Ivana Svobodová

ZObčanské demokratické strany se po nedávných senátních a komunálních volbách stala strana na vzestupu. Občanští demokraté vyhráli v Senátu i v komunálních volbách na pražský magistrát a také v dalších městech voličská obliba strany výrazně stoupla. Předseda Petr Fiala oznámil občanům, že ODS v příštích volbách porazí hnutí ANO a stane se hlavní politickou silou v zemi.

Ambice strany, která do nedávné české historie přispěla zejména dvěma věcmi – poznáním, jak ve straně a kolem ní nechat vyrůst kmotry, a euroskeptickým náhledem na svět –, teď nutně provází otázka, jaká je nová, reformovaná ODS a co od ní můžeme v obou těchto směrech čekat.

Šli pryč

Nejslavnější fotka ODS vznikla před devíti lety na kongresu ODS v hotelu Clarion. Tehdejší předseda Mirek Topolánek pronášel na pódiu halasný projev o škodlivosti „kmotrů“napojených na jeho stranu, zatímco v předsálí u baru se v tu chvíli chystal severočeský delegát Patrik Oulický zaplatit svůj účet. Fotka zachycující masivní zátylek severočeského kmotra a tlustý pakl pětitisícovek v jeho ruce se staly symbolem arogance a pravých zdrojů moci tehdejší ODS.

Dnes tuto stranu na veřejnosti reprezentuje jiný obraz: předseda ODS Petr Fiala v elegantních moderních brýlích u řečnického pultu tiskového atria sněmovny důrazně formuluje poděkování poslancům za to, že ho vyslyšeli a uctili na schůzi sté výročí vzniku republiky, kde on sám pronesl státnický projev o „étosu svobody, demokracii a humanismu“.

Vizuální dojem z tehdejší a dnešní ODS nemůže být rozdílnější. Co leží za tímto obrazem, se ukáže s návratem popularity reformované partaje: jestli se do zákulisí ODS, pokud se naplní její ambice, navrátí se svými „paklíky“i lidé jako Oulický.

Po volbách v roce 2013, když ODS klesla se ziskem 7,7 procenta hlasů ve sněmovních volbách na své historické dno, vycházely články o neodvratné politické smrti arogancí a korupcí nevyléčitelně prostoupené partaje. Petr Fiala se stal předsedou ODS tři měsíce po volebním debaklu, a vstoupil tak do strany zdecimované skandály a nacházející se v hluboké depresi. Pro-

Fiala) (Petr

Přišel a všichni se za ním seřadili.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.