Co nás vlastně spojuje?

Respekt - - Editorial - Www.resPekt.cz/audio

Hlavním tématem tohoto čísla je tzv. politika identit. Lidsky řečeno to znamená, jak ovlivňuje náš vztah k politice a společnosti naše identita – tedy to, jak prožíváme sami sebe. Vědci si totiž všímají, že ona identita hraje stále větší roli, a zatímco dříve měla pozitivní rozměr, například při překonávání bariér či diskriminace (třeba snaha o odstranění rasistických pravidel, vzpomeňme na píseň Jamese Browna Say It Loud – I’m Black and I’m Proud), dnes se tu a tam stává naopak bariérou novou. Nebo je aspoň tak částí veřejnosti vnímána. Jako by univerzální pravidla byla přežitkem a vyžadovala se podpravidla ochraňující další a další specifické části společnosti. A to pak vytváří ve společnosti tlak, kdy jedni říkají: Oni nás neuznávají, a druzí: Oni pořád jen něco chtějí.

Více si přečtete na str. 14–19. Experti zmiňovaní v článku říkají, že společnosti by měly také začít uvažovat o tom, co je spojuje, nehledat jen odlišnosti. Aby nedošlo k nějaké katastrofě, je třeba vztahy mezi občany rozvíjet, kultivovat. To musí dělat jak politici, tak i občané. Politici by měli méně hledat domnělé nepřátele, občané by zase měli přijmout, že nás všechny něco přesahuje a nemáme jen něco chtít, ale také něco nabízet. A sdílet.

To se ale snáz řekne, než udělá. Jak vlastně na to? Na ožehavou otázku: Co pozitivního vlastně občany České republiky spojuje? Nebo by aspoň mělo? se odpovídá poměrně těžko. Ale hledání odpovědi stojí za to, platí totiž, že největším nepřítelem jsme si dnes my sami. Vážené čtenářky, vážení čtenáři, inspirativní čtení vám přeje ERik TAbERy šéfredaktor

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.