Dvě cesty

Respekt - - Komentáře -

Za normálních okolností by volba nového policejního prezidenta Jana Švejdara nevzbuzovala velké pochyby. V policejním sboru má dobrou pověst, je chválen i státními zástupci a uznávají ho experti z bezpečnostních komunit. Třeba z tajných služeb – plukovník Švejdar je prý komunikativní, férový, policii má dokonale načtenou a ví, co sbor potřebuje.

Normální okolnosti ale nemáme. Schvaluje ho vláda v čele s trestně stíhaným premiérem. Zdá se také, že o jeho výběru bylo dopředu rozhodnuto. Do tzv. nabídkového řízení ministra vnitra, do něhož se mohli přihlásit nejvyšší policejní funkcionáři – nikoli však Jan Švejdar, ten měl na to nízkou funkci –, se nepřihlásil nikdo. Do následného výběrového řízení, které poskytuje možnost přihlásit se o nejvyšší policejní post asi stovce členů sboru, se zapsali jen dva plukovníci – Jan Švejdar a Jaromír Kníže. V bleskovém výběrovém řízení zvítězil první z nich.

Je pravděpodobné, že ministr vnitra Jan Hamáček uzavřel už dříve s premiérem Andrejem Babišem politickou dohodu. On se stane ministrem, právo volby policejního prezidenta bude na premiérovi. Není to sice podle pravidel, ale všech pět policejních prezidentů tohoto desetiletí se dostalo do funkce na základě politické dohody, nejsme tedy svědky něčeho výjimečného.

Překvapivý není ani letošní odchod dvou vysokých policejních funkcionářů a očekávaný odchod náměstka policejního prezidenta (Jaroslav Vild se chystá do civilu). Třeba ODS po nástupu k moci v roce 2006 vyměnila během půl roku čtrnáct členů policejního vedení včetně prezidenta a všech jeho náměstků.Totéž udělal – trochu pomaleji – pět let předtím sociálnědemokratický ministr vnitra Stanislav Gross.

Jan Švejdar bude mít ovšem těžší pozici, protože má proti sobě stíhaného, a tedy negativně motivovaného premiéra. Na druhou stranu okolnosti trestního řízení jsou dnes zásluhou státních zástupců daleko profesionálnější. Budeme doufat, že plukovník Švejdar bude dělat to, co mu náleží – tedy zlepšovat kondici policie.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.