Co za deset let?

Respekt - - Komentáře - Www.resPekt.cz/audio

předčasný, nezodpovědný a zbytečný. Zatím například nevíme, jaké další funkce může zablokovaný gen mít a co jeho mutace s dětmi udělá. Přenosu viru HIV z otce na dítě lze přitom zabránit běžně dostupnými cestami.

Věc bude nejspíš mít i právní dohru. Čínské úřady slovně obvinily Chea z porušení tamních zákonů a pozastavily činnost jeho týmu. Nemocnice, jejíž etická komise experiment schvalovala, se k podpisům na příslušném povolení nehlásí. Spíše než historickým průlomem to zavání skandálem. Nenechme se ale mýlit. Odpor vědecké obce se obecně neřídí heslem „zcela nepřijatelné“, ale „zatím nepřijatelné“. Experimenty s embryi jsou v pořádku, jen se z nich ještě nesmějí rodit děti. Až se naučíme odstraňovat z DNA různé problémové odchylky, třeba mutace pro vzácné dědičné choroby, až si budeme jisti, že je to bezpečné, pak ovšem...

Mnoha etikům se to nelíbí. Genetické modifikace jsou podle nich zbytečné – páry, u nichž je vysoká pravděpodobnost narození postiženého dítěte, mohou volit i jiné metody, a pokud je nelze použít, pak stojí za to připomenout, že mít vlastního geneticky příbuzného potomka není absolutní lidské právo. Existují také adopce nebo dárcovství pohlavních buněk.

Nesmírně rychle se rozvíjející biotechnologie ale zřejmě budou k podobným hlasům hluché. Žene je touha vyřešit technickými metodami jakýkoli problém, který před ně příroda postavila, a časem možná i člověka nějak vylepšit. Před deseti lety byla Jennifer Doudna neznámou vědkyní, CRISPR neexistoval a narození geneticky upravených dětí si nikdo neuměl představit. Dnes je takový experiment silnou kávou dokonce i pro čínské úřady. Ale co bude za dalších deset let?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.