Čína přepočítává zisky

Respekt - - Komentáře - Www.resPekt.cz/audio

vládu zvyšuje. Ezra Klein před časem vtipkoval, že americká vláda je vlastně „pojišťovací konglomerát chráněný velkou stálou armádou“. Každým dnem je to více a více pravda. Výsledkem ústupu Ameriky nebude lepší svět. Naopak bude chaotičtější a ošklivější. Pokud si chcete udělat představu, podívejte se na dnešní Blízký východ. Amerika se tam stáhla ze své tradiční role vyjednavače a o vliv se teď přetahují Írán, Turecko a Saúdská Arábie. Washington v podstatě najal pro realizaci své politiky Rijád, povzbudil tak Saúdské Araby v jejich nezodpovědném chování a výsledkem je nejvážnější světová humanitární krize, válka v Jemenu, kde se na pokraji hladomoru nachází 12 milionů lidí.

V době, kdy sílí všeobecná entropie a kdy Amerika čelí ve svém působení na mezinárodní scéně čím dál větším omezením, by nejrozumnější strategií bylo posílení mezinárodních institucí a norem, které Amerika vybudovala po druhé světové válce s cílem dosáhnout jisté stability, ale také se záměrem zachovat a rozšířit americké zájmy a hodnoty. Nejchytřejší část snahy zadržet Čínu nevyvěrá z politiky přímého střetu, ale spíše z jemnějších technik, jež nutí Čínu setrvávat ponořenou a vpletenou do mezinárodního společenství. Čína to chápe a snaží se z mezinárodních skupin vymanit. Dává přednost přímému dvojstrannému jednání se zeměmi, nad kterými se jako jejich obchodní partner bude vždy přesvědčivě tyčit.

Přesto nic nedokáže rozhýbat Trumpovu vládu více než její odpor k jakékoli formě mezinárodní spolupráce. A tak ve chvíli, kdy je svět stále chaotičtější, síly, jež by mohly být oporou řádu, slábnou. A jak tomu často bývá, Čína tiše prohlíží a přepočítává zisky.

Autor je americký politolog a publicista. © 2018, Washington Post Writers Group

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.