Není to vhodné

Respekt - - Fokus Kontext -

Samotné obvinění Hudeček a spol. ještě politicky přežili, ve svých funkcích pokračovali i po roce 2013. Na veřejnosti případ vysvětlovali stejně jako před policií: neměli jsme na výběr, smlouvy nastavené předchůdci nahrávaly firmě Haguess, hrozilo, že Pražané nebudou mít na co jezdit.

Hudeček o rok později kandidoval znovu na pražského primátora a těsně prohrál. Jeho TOP 09 předstihla nová kometa politiky, hnutí ANO. Bývalý primátor je dnes přesvědčen, že dvě procenta, která by mu stačila k výhře, mu vzala medializace jeho trestního stíhání. Případ podle něj využila i jeho vnitrostranická opozice, začaly sílit hlasy, že město nemůže vést obviněný politik. Spory vyvrcholily po volbách rozkolem ve straně, Hudeček z ní po konfliktu s Miroslavem Kalouskem a dalšími spolustraníky odešel, stejně jako radní Vorlíčková.

Vorlíčková se vrátila ke své IT firmě a Hudeček začal přednášet na téma územní rozvoj na dvou univerzitách. Založil rodinu, postupně se mu narodily dvě děti. I když dostal několik nabídek na návrat do politiky, vždy je odmítl. „Dokud jsem v pozici obžalovaného a pak odsouzeného, přišlo mi, že to není vhodné,“říká dnes bývalý primátor.

Podobně jako Hudečkovi a Vorlíčkové se za ty roky, co případ probíhá, změnil život i policistům a státní zástupkyni Dagmar Máchové, kteří stíhání odstartovali. Žalobkyně Máchová byla v roce 2016 zadržena policií a následně začala být vyšetřována kvůli vynášení informací z trestních spisů. Policista Oldřich Hluško již u policie nepracuje. Po odchodu od ní kandidoval v předminulých komunálních volbách jako nezávislý za ANO v Českém Krumlově, do vedení města se však nedostal.

Nyní působí ve společnosti Paventia, která se zabývá sociálně-právní ochranou dětí. „Nejsem si vědom, že bych v minulosti říkal něco o politických tlacích. Zpětně viděno bych postupoval stejně,“říká bez bližšího upřesnění Hluško.

Hudeček a Vorlíčková mezitím bojovali za své očištění. Vorlíčková si již při studiu prvoinstančního rozsudku všimla, že některé výpovědi neodpovídají tomu, co zaznělo v soudní síni. To ji zaujalo, a proto se do stovek stran výpovědí ponořila hlouběji. „Šla jsem výpověď po výpovědi, nemohla jsem uvěřit tomu, že jsou tak často posunuté proti nám,“říká Vorlíčková. Následovalo odvolání k vrchnímu soudu a ten stvrdil její laický pocit.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.