Za Snowdenem

Respekt - - Fokus Kontext -

Vstupoval do světa médií v době, kdy byla bohatá, uznávaná a více než sebevědomá, opouštěl je pak ve chvíli, kdy se stále častěji ozývala otázka: Přežijí klasická média vůbec? Od poloviny sedmdesátých let minulého století se Alan Rusbridger pohyboval v prostředí britského tisku, aby následně – v letech 1995–2015 – vedl jeden z nejvlivnějších tamních deníků The Guardian. Pod jeho vedením se z listu stala globální instituce, kterou dokonce četlo více lidí než The New York Times, zároveň se ale za Rusbridgerova vedení noviny dostaly do finančních potíží. Jeho nedávno vydaná kniha Breaking News: The Remaking of Journalism and Why It Matters Now (Právě se stalo. Jak změnit žurnalistiku a proč je to právě teď důležité.) patří k tomu nejlepšímu, co o fungování médií vyšlo. Většina aktuálních knih o stavu médií se věnuje buď jen ekonomické stránce věci, nebo naopak výhradně té novinářské. Rusbridger ale obě linky propojuje do jednoho příběhu. To je velmi cenné, protože jedině tak vyvstane riziko plynoucí ze slábnoucích médií. V jeho podání příběhu Guardianu tak na jedné straně vidíme sebevědomou redakci, která má ambici vytvářet nejlepší možný obsah, a daří se jí to dokonce na světové 40 úrovni, ale zároveň také sledujeme šéfredaktorovu marnou snahu doběhnout technologický vývoj odsávající z médií stále víc peněz. Je to jako sledovat člověka, který dostal za úkol nabrat do dlaně vodu a přenést ji do kilometr vzdálené sklenice.

Kdybychom měli zmínit ty nejdůležitější zpravodajské počiny redakce Guardianu za Rusbridgerova vedení, tak je to vedle různých odhalení vedoucích k pádu několika britských ministrů a vůdčích politiků především zpracování dat od WikiLeaks či publikování některých informací, jež z americké Národní bezpečnostní agentury vynesl její externí zaměstnanec Edward Snowden.

Sympatické na Rusbridgerovi je, že se snaží otevřeně popsat tehdejší uvažování redakce a pokouší se vypořádat i s námitkami, které se k práci Guardianu ozývaly. Možná ze všeho nejzajímavější je právě popis okolností doprovázejících publikaci článků opírajících se o Snowdena.

K prvnímu kontaktu mezi redakcí a Snowdenem došlo zkraje června v roce 2013 v Hongkongu, provázela je na obou stranách velká nedůvěra. Jsou data pravá? Není Snowden zrádcem ve službě nějaké mocnosti? A z druhé strany padalo: Bude mít tradiční médium odvahu něco takového publikovat? Je vůbec legální něco takového publikovat?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.