Čistá radost

Respekt - - Rozhovor -

Ano. Řekl bych, že stále většina zpravodajských organizací zdaleka nevěnuje tolik času myšlenkám na čtenáře, kolik by měla. Pro čtenáře se toho díky sociálním sítím a snadnějšímu přístupu k informacím hodně změnilo, mají rozšířenější výběr. Náš úkol je přesvědčit je, že tenhle prostor je, co se týká věrohodnosti informací, rizikový, že důvěra v nás se jim dlouhodobě vyplatí. V některých novinách proběhla i debata typu „naši čtenáři jsou hloupí, nechceme s nimi mluvit“. To bylo vidět hlavně na tom, že se upustilo od možnosti přidávat pod články komentáře. Zcela se rezignovalo na tento typ komunikace. Není to dobrá cesta.

Mají lži větší sílu než pravda?

To si nemyslím. Dá se však říci, že obecně se média začala z různých důvodů bát komplexity. Částečně za to mohou i čtenáři, kteří vyžadovali kratší a kratší články a větší a větší titulky. Nezajímaly je nuance, chtěli černobílý obrázek. Dobrým příkladem je brexit. Často byla vidět snaha říct, že je buď dobrý, nebo špatný. Žádné detaily, žádná diskuse. Vytváří se tak hloupá společnost, kde lidé vyžadují zkrácené zprávy a nic víc. Ve světě zjednodušených informací lidé začnou jednoduše uvažovat. To posiluje sílu a možnosti lži. Množí se výkřiky typu „moje pravda je stejně dobrá jako ta tvoje“. Z debaty se stává souboj, už jde jen o to, kdo koho přetlačí. Nastupuje logicky chaos a toho využívají populističtí politici, jako je Donald Trump, kteří umějí skvěle pracovat na úrovni emocí. Přes tohle vše si myslím, že pravda zvítězí.

britský bulvár vedl silnou kampaň proti setrvání Velké británie v Evropské unii. Tehdy jsme tušili a dnes víme, že byla založená na nepravdivých informacích. kolik čtenářů jimi bylo zasaženo a rozhodovalo se pod jejich vlivem?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.