Komplexní příběh

Respekt - - Rozhovor -

Samozřejmě se o to můžou nažit. Ve své knize ale také cituji akademičku Emily Bell, která řekla, že Twitter bude nejúspěšnější zpravodajskou organizací na světě. Já jsem si říkal, že je to směšné. A jistěže měla pravdu ona! Žádné noviny nemohou konkurovat spojeným silám tří set milionů lidí. Mohou však nabízet něco jiného, kvalitní obsah.

které šéfredaktorské rozhodnutí považujete ve své kariéře zpětně za nejtěžší?

Napadají mě dva příběhy. Jedním byl slavný případ bývalého pracovníka americké Národní bezpečnostní agentury Edwarda Snowdena a druhým odposlechy známých osobností dělané novinami Ruperta Murdocha News of the World. V případě odposlechů jsme psali o selhání kolegů, to je vždy obtížné, někteří byli dokonce našimi přáteli. Museli jsme počítat, že nám to bude velké Murdochovo impérium vracet. Snowden byl obtížný z mnoha důvodů – z pohledu zákona, bezpečnosti, veřejného mínění, logistiky, etiky, morálky. I technologicky to zvládnout byl oříšek. Pracovali jsme s extrémně citlivými informacemi, psali jsme o tom, že Američané odposlouchávají bezdůvodně masivní množství lidí. Pravděpodobnost, že vláda bude schopná obrátit se proti nám a zavřít nás do vězení, byla velká.

Co jste se v těchto mezních situacích naučil?

Přesvědčil jsem se, že média dokážou být odolná vůči tlaku, když si jdou za svým. Nemá cenu o něčem psát, pokud se za to neumíte postavit. Ať se děje cokoli, musíte svoji práci bránit, ať už před veřejností nebo před soudem. Není to lehké ani levné. Ale myslím, že jsme to zvládli, až na pár drobností, docela dobře.

Jste ještě se Snowdenem v kontaktu?

Nemluvil jsem s ním asi osmnáct měsíců, ale za pár týdnů s ním mám debatu na Oxfordu.

Pokud se podíváte na současná média, jsou nějaká témata, jimž by se měla více věnovat?

Určitě změna klimatu, o tom píšu i ve své knize. Jestli se vědci nemýlí, je to největší problém dnešní doby. A my o tom dostatečně nepíšeme, a pokud ano, tak spíše skepticky. Úplně tomu nevěříme, nebo to dokonce aktivně popíráme či bagatelizujeme. Myslíme si, že to nikoho nezajímá. Třeba nedávno vyšla zpráva, že jsme od roku 1970 vyhubili šedesát procent všech živočišných druhů. To je neuvěřitelné. Kolik novin to mělo jako hlavní zprávu?

Ani vy jste o tom dříve tolik nepsali. Co vás přimělo změnit pohled?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.