Rodina je základ státu

Respekt - - Kultura Televize -

V jeho smutně komickém projevu se setkává někdejší strnulý optimismus osobností z pořadů pro děti s tónem dnešní zábavy pro malé diváky, do které čím dál častěji pronikají vážná témata. Picklesova starosvětskost pak působí v Carreyho podání ve světě znecitlivělém špatnými zprávami a uvyklém na depresi jako rys člověka, který si až po čtyřicítce uvědomuje realitu. „Vidím, že jsi opravdu schránka plná šílenství,“poznamenává Picklesův producent a otec v jedné osobě. „To není šílenství. Takhle vypadá upřímnost, když jsi na dně,“odpovídá Jeff, kterého chce otec z pořadu postupně vyprovodit – synova upřímnost by mohla snížit rating. Zlo však v seriálu vždy přichází v podobě nepochopitelného neštěstí, za které nikdo tak docela nemůže, pan Pickles starší působí spíš jako někdo, kdo jen říká věci na rovinu. „Tak to bude drahá vagina,“upozorňuje syna, když se rozhodne mluvit o zmíněné vydře v kosmonautském obleku, která mu v pořadu léta sekunduje, v ženském rodě. „Dvacet let to byl kluk a najednou se probudíš a říkáš mu ona?“– „Děje se to dětem na celém světě,“krčí rameny Jeff. I mluvící vydra přece může změnit pohlaví.

Oporou se hlavnímu hrdinovi snaží být sestra, která pro jeho pořad vyrábí loutky, brzy jí však docházejí síly, protože i její rodina se rozpadá. Syn Will se mezitím pokouší i po bratrově smrti vystupovat jako kouzelník, přestože všechna čísla byla založená na tom, že existuje dvakrát. Vedlejší postavy seriálu nemohou Carreymu konkurovat, i ony však mají zásluhu na tom, že se lidé smějí u seriálu, který nemá menší ambice než ukázat, zda může absolutně hodný člověk v tomto světě přežít.

První sezona zatím stihla pana Picklese dohnat pouze na okraj propasti. Občas se zdá, jako by se ještě rozhodoval mezi důvěrou v humanismus a přitakáním bezmocnosti. Jako v epizodě, kdy je u popravy několikanásobného vraha, aby dal najevo přátelství k člověku, kterého nepochopitelně posedlo zlo. Optimistické momenty však přicházejí jen proto, aby je vzápětí zničil producentský nesouhlas, lidské neporozumění nebo rovnou katastrofa. S jednou výjimkou: Jim Carrey pro sebe našel dokonalou roli, v níž může být nekonečně smutný, a přitom se pořád usmívat.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.