Návrat Jima Carreyho

Respekt - - Kultura Televize -

z role. Holstein si prý představoval, jak by to mohlo vypadat, kdyby se pan Rogers někdy rozčílil, a vzápětí ho napadl příběh o tom, jak se hodný, optimistický a celými Spojenými státy oblíbený televizní táta vyrovnává s rodinnou tragédií.

„Pan Pickles má působit opravdově. Není jako postavy, na které se obvykle díváte v quality seriálech, jejichž laskavost se projevuje tím, že nechtějí vraždit prostitutky. Abychom toho dosáhli, museli jsme složit opravdovou poctu pořadům pro děti, ne jen kolem Jima postavit pár kusů lepenky,“vysvětluje Holstein v narážce na seriál Tráva (Weeds), na němž dřív pracoval a jehož hrdinkou je ovdovělá Nancy, která začne po manželově smrti prodávat marihuanu.

Při slovech o realismu může znít paradoxně, že se režie zhostil Michel Gondry, autor filmu Nauka o snech nebo Věčný svit neposkvrněné mysli. Tvůrce známý snímky a videoklipy, ve kterých ženy v koupacích čepicích tančí s mumiemi a kostlivci a psací stroj může člověka pokousat. Výsledek ale odpovídá ústřední postavě – až nelidsky hodnému panu Picklesovi zmítanému čím dál hlubším smutkem. Seriál má atmosféru dětského snu, zároveň jsou kouzelné momenty zatěžkané smutkem a každý okamžik optimismu prudce střídá temnota. Chvíle, ve kterých jako by vzduchem létaly barevné bubliny, utínají připomínky, že svět je frustrující a umírající místo. Jeff Pickles, nejoblíbenější mentor malých dětí, si tuto skutečnost začíná uvědomovat, když se rok po smrti svého syna ocitá v nezařízeném bytě, bez manželky a druhého syna Willa, dvojčete mrtvého Phila. Zatímco žena si našla nového přítele a syn nové kamarády, hlavní hrdina se nechce smířit s tím, že se rodina rozpadla. Tehdy se jeho obloha začne hroutit. Jeho snaha dát ji zase dohromady je místy dojemná a místy trochu vyšinutá.

V dnešní celoplanetární atmosféře zmaru je jednoduché se s takovým hrdinou ztotožnit. A zároveň je těžké si představit, že by ho hrál kdokoli jiný než Jim Carrey. Fyzicky předváděl vnitřní rozdvojenost už ve filmech Maska nebo Lhář, lhář. A ačkoli ho v devadesátých letech proslavily právě tyto nekontrolovatelně ujeté skopičiny, evidentně jej přitahují melancholické role jako v Truman Show nebo zmíněném Věčném svitu neposkvrněné mysli, při kterém se poprvé setkal s Gondrym.

„Tenhle seriál je jako vyvrcholení všeho, co Carrey kdy hrál,“píše o K smíchu časopis GQ a připomíná Carreyho pověst komplikovaného člověka, který proslul přecitlivělostí a konflikty. Loňský dokument Jim & Andy: The Great Beyond ukazuje, jak se při natáčení Formanova Muže na měsíci metodicky ponořil do role Andyho Kaufmana a jeho alter ega Tonyho Cliftona a odmítal z identity zaťatých bláznů vystoupit i tehdy, kdy z něj štáb začínal vyšilovat.

Carrey byl začátkem roku zproštěn obvinění, že údajně způsobil sebevraždu své přítelkyně, která trpěla depresemi a předávkovala se prášky. Kromě nedávné ztráty blízkého člověka jej s panem Picklesem pojí i čím dál více veřejně manifestovaný zájem o stav světa. Když začne hlavní hrdina seriálu v přímém přenosu na CNN mluvit o umírající planetě a prozradí dětem, že za to mohou jejich rodiče, dokáže se Carrey do praštěného picklesovského humanismu vcítit podle všeho docela dobře. Sám v poslední době mluví v médiích čím dál častěji o politice – třeba o nutnosti vytvořit záchrannou síť pro chudé.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.