Podmanivá hrůzostrašnost

Respekt - - Kultura Výstava -

Rodině po Heckelovi nezůstaly prakticky žádné originální zvětšeniny. Všechny během života prodal nebo rozdal. Podobně jako u jeho vrstevníků Ladislava Sitenského a Václava Chocholy se však i v jeho pozůstalosti zachoval obrovský archiv negativů. Před šesti lety se Helena Heckelová rozhodla na sedmdesát tisíc negativů zpracovat, postupně je digitalizuje a z vybraných záběrů nechává vyvolávat limitované série zvětšenin.

Právě ty dnes tvoří jádro Heckelovy retrospektivy. Vyučený portrétní fotograf měl obdobně jako zmínění Sitenský a Chochola velmi široce rozkročený záběr. Jednu z prvních fotoreportáží mu publikoval časopis Světozor v roce 1937 z pohřbu TGM. K milovaným horám se dostal v roce 1953, kdy o nich připravoval knihu Naše hory. V rámci co nejvyšší autenticity záběrů se spřátelil s horolezci a začal s nimi lézt. Záhy absolvoval náročný zimní přechod hřebenů Vysokých Tater, který ho katapultoval mezi sportovní elitu a k prvním zahraničním expedicím.

Heckel fotil na Kavkaze, Hindúkuši, Korsice i v Pákistánu. Když se v Pákistánu pokusil v roce 1967 s Janem Červinkou dobýt vrchol Dir Zom, Červinka dostal pneumotorax a Heckel musel kamaráda s plícemi vypouštějícími vzduch do hrudní dutiny dostat co nejrychleji dolů. Portrét vysíleného Červinky zlomeného nad sněhem v pase jak zlověstný otazník patří k Heckelovým nejsilnějším kusům. Dobrodružný rozměr těchto snímků v expozici podtrhuje dochované Heckelovo vy-

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.