To zvíře s chobotem

Respekt - - Civilizace -

„Kdyby se jej podařilo implementovat do smartphonu, měřil byste si kvalitu řeči při běžných telefonních hovorech. Systém by vás časem mohl upozornit, že něco není v pořádku a měl byste navštívit lékaře,“říká Rusz. Zatím pacientovi nemůže nabídnout lék proti podstatě choroby, již neznáme, současné medikamenty pouze ulevují od příznaků – zvyšují v mozku hladinu dopaminu, což mírní nezvladatelný třes rukou a zlepšuje motoriku. Mohou prodloužit život o několik let, ale nemá smysl ordinovat je před propuknutím nemoci.

Přesto by byla včasná diagnóza užitečná. Umožnila by zařadit pacienta do případných klinických studií a účastnit se tak vývoje nových léků účinkujících proti nemoci samé; člověk, u kterého choroba již propukla, se pro klinické testy nehodí, v jeho mozku zpravidla odumřelo až příliš neuronů, a zkoumaný preparát proto nemusí účinkovat.

Mnozí lidé navíc ocení, že vědí, co jim hrozí. Jan bohužel začal tušit, že je něco v nepořádku, až v okamžiku, kdy se mu začala nezadržitelně chvět levá ruka. Diagnózu mu lékaři definitivně potvrdili před rokem. Léky zatím nebere, ale upravil svůj život: navštívil psychologa, cvičí tchaj-ťi, hraje hokej, změnil jídelníček. „Nepřipouštím si to, žiju normálně. Mám chuť se bavit, užívat si.“ „Lev, tygr, had, žirafa, želva.“Žena na pódiu se usilovně snaží vyjmenovat za daný časový úsek co nejvíc zvířat. Počítač její seznam nahrává, analyzuje a zjišťuje, zda se u ní neprojevují známky Alzheimerovy choroby nebo jiného druhu demence. Česko pochopitelně není jedinou zemí, kde podobné výzkumy probíhají. Tentokrát už nejsme v Praze, ale v Německém centru pro výzkum umělé inteligence (DFKI) v Saarbrückenu.

Symptomy lze opět rozpoznat dávno před příchodem nemoci – tentokrát ze způsobu, jakým člověk řeší úkoly podobné zadání se zvířaty. Dosud při nich lékaři zaznamenávali pacientovy odpovědi na papír a vyhodnocovali je pomocí složitých algoritmů a tabulek. Němečtí vědci nyní zapojili umělou inteligenci – a jak ukazuje demonstrace na pódiu, zkoumání duševního stavu se tím výrazně zrychlí. A nejen to; stejně jako u Parkinsonovy choroby se tím do hry dostává možnost, že by testy bylo možné provádět na dálku, pomocí telefonu nebo počítače.

Je tu nicméně jeden podstatný rozdíl: zatímco pražský tým vyvíjí software, který analyzuje řeč foneticky, německý systém jí musí skutečně rozumět. Umělá inteligence slova pochopí a podrobí je různým rozborům. Kdyby něco takového existovalo za života amerického prezidenta Reagana, mohlo by se mu s předstihem dostat varování, co mu hrozí. Výzkumníci z Arizonské univerzity nedávno zjistili, že v jeho mluvě se příznaky Alzheimerovy choroby skrytě projevovaly mnoho let před stanovením diagnózy.

„Žralok, tuleň, tuňák,“pokračuje žena na pódiu. Většina lidí vyjmenovává zvířata v jakýchsi kategoriích: Začne třeba „v domácnosti“psem, kočkou a myší, pokračuje na venkově krávou a prasetem a pak se vydá do Afriky za lvem a dalšími obyvateli tamních savan a pralesů. Postupně zvířata a nápady docházejí, takže nastupují další asociace. Přechod z jedné kategorie do druhé zpravidla odděluje pauza. „Každý má určitou 61

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.