Proti smyslu zákona

Senát poslancům vrátil normu, která má bránit české úředníky před politickou mocí

Respekt - - Fokus Agenda - andREa PRocHáZKová

České republice hrozí politizace státní správy. S tímto vysvětlením vrátili senátoři poslední týden před Vánocemi kolegům z dolní komory parlamentu novelu zákona o státní službě. Služební zákon, o kterém je řeč, byl přijat Sobotkovou vládou v roce 2014 a jeho hlavním cílem bylo, aby se úřednická místa na ministerstvech a dalších státních úřadech kompletně nepřeobsazovala po každých volbách – a tím se oslabil politický vliv na státní správu. Podle senátorů ale změna naopak otevírá další prostor k tomu, aby úředníci byli i nadále fatálně závislí na těch, kdo jsou zrovna u moci.

Novela, kterou připravila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová z ANO, umožňuje odvolávat státní tajemníky na návrh ministrů. Odvolávání státního tajemníka, který je zodpovědný za personální výběr úředníků a který tak má být pojistkou proti politickému tlaku, doposud probíhalo mimo vliv vlády – jen na základě negativního služebního hodnocení jeho práce nebo v tzv. kárném řízení před nezávislou komisí.

Podle návrhu Dostálové by k odvolání měl stačit jen návrh jednoho z ministrů a souhlas vlády. „Změna by mohla vést třeba k situaci, kdy tajemník nebude schopen oponovat ministrovi například při výběru konkrétního úředníka, aby ho to samotného nestálo místo,“shrnuje výhrady za občanský sektor Martin Kameník z iniciativy Oživení.

Novela služebního zákona se tedy vrací a dolní komora ji bude projednávat v lednu 2019. Přes poslance však pravděpodobně znovu bez problémů projde – návrh už předtím podpořily obě vládní strany ANO a ČSSD a zároveň znovu zřejmě získá podporu i od politiků KSČM a SPD. Pokud bude senátorské „ne“přehlasováno, je na tahu prezident a jeho veto. Jak ale zareaguje Miloš Zeman, v tuto chvíli nikdo neví.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.