Další malé vzedmutí

„otrocké zákony“vyvolaly v maďarsku protivládní protesty

Respekt - - Fokus Agenda - TomአBRolíK, maďaRSKo

Maďarský premiér Viktor Orbán je všeobecně považován za veleschopného politického počtáře, s rychle navrženou a parlamentem překotně protlačenou novelou pracovního zákoníku ovšem evidentně narazil. Novinka z půli prosince, podle níž zaměstnavatel může po svých zaměstnancích žádat ročně 400 hodin přesčasů (místo současných 250) a peníze za tyto hodiny navíc vyplatit až za tři roky (namísto nynějšího roku jednoho), získala obratem přezdívku „otrocký zákon“a dostala do ulic doposud velmi krotké maďarské odbory. Odborářská revolta rychle přitáhla další nespokojence a změnila se v protest proti vládě Orbánovy strany Fidesz. Těsně před Vánoci hlasitě demonstrovaly proti Orbánovi tisíce lidí v Budapešti i menších maďarských městech.

Od té doby – jako zatím ostatně vždy – protestní elán ochladl. Předvánoční maďarské demonstrace nebyly největší ani nejvytrvalejší v postkomunistické historii země, přinesly ale několik novinek, nad nimiž se vládní Fidesz v čele s premiérem Orbánem bude muset zamyslet.

Nečekali jsme

Když se přes pracovní týden nedemonstrovalo, stál uprostřed Kossuthova náměstí, před ohromnou a honosnou budovou parlamentu, jeden malý stan, vyhřívaný naftovým generátorem a obydlený zhruba patnáctkou vytrvalých protestujících, převážně mladých lidí. S nadsázkou říkají, že udržují plamínek protestů mezi víkendy, kdy se scházejí davy. Jejich stan svítí do tmy a lezavé zimy na opuštěném rozlehlém náměstí, kudy procházejí jen odvážní turisté a pár zmrzlých policistů. Když má šestadvacetiletá Dóra Jankó, pravidelná účastnice protiorbánovských protestů, říct, v čem byly tyto demonstrace jiné, bez zaváhání odpoví, že změnou proti minulosti byl zásah slzným plynem.

Co je pro demonstranty v mnoha jiných zemích očekávaný standard, je především pro mladé Maďary šokující překvapení: od doby, kdy Fidesz převzal moc, je zdejší pořádková policie vždy úzkostlivě korektní a demonstrujícím se snaží vyjít vstříc. Fidesz v roce 2010 vyhrál volby také díky tomu, že socialistická vláda nechala předtím tvrdě potlačit demonstrace proti vlastním korupčním aférám, a šéfové Fideszu si to dobře pamatují. Policisté ovšem nebyli připravení na protestující rozzlobené víc, než bylo dřív zvykem, a k překvapení demonstrantů sáhli k tvrdším opatřením.

Rozstřikování slzného plynu nebylo jediným násilím, které se odehrálo před zraky veřejnosti. Skupina opozičních poslanců se v pondělí 17. prosince dostala do budovy veřejnoprávní TV (spíše ovšem vládní, protože plně ovládané Fideszem) a dožadovala se odvysílání svých pěti požadavků. Na internetu pak kolovaly záběry z mobilních telefonů, jak se zmatení členové ochranky s jedním z poslanců přetahují, perou a tahají ho z budovy pryč. Nakonec musel odjet s lehkými poraněními sanitkou, zbytek poslanců zůstal v televizi přes noc, odvysílání svých projevů se nedomohli.

Vůbec o tom nemluvit

Incidentu v televizní budově se zúčastnila kompletní opozice, od zelených liberálů přes mladé středové hnutí Momentum po krajně pravicový Jobbik, a všechny opoziční strany proklamují, že odteď už skutečně proti

BUdE oPoZicE ScHoPna SE doHodnoUT?

takřka všemocnému Fideszu spojí síly. Roztříštěná – ať už z ideologických nebo osobních důvodů – a slabá opozice je důležitou součástí fideszovské dominance. Ta nyní slibuje, že bude koordinovat „akce občanské neposlušnosti“(není zatím jasné jaké) a především jsou před Maďary dvoje volby, do Evropského parlamentu a do samospráv.

V těch prvních půjde Viktoru Orbánovi o to, zda si nad sebou udrží ochrannou ruku Evropské lidové strany a především bavorské CSU před důvodnými podezřeními z toho, že podrývá nezávislost justice a dalších institucí. Kvůli tomu by s Maďarskem měla Evropská komise v nejbližší době zahájit kárné řízení. Evropští lidovci zatím za Orbánem stojí, zčásti ale proto, že jeho Fidesz suverénně vyhrává eurovolby a přináší cenné europoslanecké mandáty. Ve volbách do samospráv se pak nejlépe ukáže, zda je opozice skutečně schopná vzájemně se dohodnout a postavit vlastní kompromisní kandidátku proti silnějšímu a bohatšímu Fideszu. Průzkumy o politických preferencích, které by novelu pracovního zákona a nedávné protesty zohlednily, ještě nejsou k dispozici.

Vládní strana se pokouší o protestech a opozici pokud možno vůbec nemluvit – ve veřejnoprávních médiích a v médiích podřízených Fideszu jsou o nich jen letmé zmínky. Vládní mluvčí o protestujících prohlásil, že jsou to agenti placení Georgem Sorosem a protikřesťanští radikálové, kteří se snaží překazit oslavu vánočních svátků.

Protestující před prezidentským palácem na poslední velké demonstraci před Vánoci to však netrápí. Například pětatřicetiletý Jenő Molnár si od toho žádnou rychlou změnu neslibuje. „Nicméně je dobré vidět, že vláda je nervózní z toho, že ne všichni s ní souhlasí,“říká.

Je čas se zamyslet.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.