Velmi vstřícní

Respekt - - Fokus Kontext -

V tu samou dobu se začaly obchodními aktivitami společnosti Huawei v České republice zabývat všechny tři tuzemské tajné služby. Jak vyplývá z neoficiálních slov několika zdrojů z prostředí tajných služeb, BIS, rozvědka i Vojenské zpravodajství dostaly informace o konkrétní spolupráci Huaweie s čínskou vládou od spojenců. Navíc se spolupráce Huaweie s čínskou vládou zdála logická.

Společnost vznikla koncem osmdesátých let, založil ji jako soukromou tehdejší zástupce velitele ženijních jednotek čínské armády Žen Čeng-fej. Podle některých zpravodajců mu na to čínská státní banka poskytla půjčku šest milionů dolarů. Firma dovážela ze Západu IT technologie, v devadesátých letech je začala sama vyrábět a dnes je exportuje do 170 zemí světa a je jednou z největších IT firem na světě. Má to jeden na Západě neznámý háček: podle čínských zákonů musí každá tamní soukromá firma poskytovat „na požádání“služby vládě nebo jejím tajným službám.

„Na spolupráci s technologickými firmami v oblasti špionáže tlačí zřejmě také vláda USA i další západní země. Ale třeba Microsoft, Apple a další se mohou tlaku americké vlády účinně bránit nebo jej rovnou odmítnout. V Číně není nic takového možné. A to je hlavní problém. I kdyby firma milionkrát prohlašovala, že s vládou nespolupracuje,“vysvětlil v rozhovoru pro Český rozhlas další bezpečnostní expert Aleš Špidla.

BIS poprvé informovala o nebezpečí špionáže ze strany Huaweie ve výroční zprávě za rok 2013, v dalších zprávách sice firmu nejmenovala, ale mluvila o „nebezpečí čínské špionáže“. V únoru 2018 pak přišlo už zmíněné – velmi důrazné – varování šesti tajných služeb v USA. Podle neoficiálních informací zvýšil nebezpečí čínské špionáže prudký růst prodeje chytrých telefonů v posledních pěti letech. Huawei by se zásluhou expanze mohl dostat skrze chytré telefony skoro kamkoli. Ve světě se připravuje přechod na rychlejší mobilní internetovou síť označenou jako 5G a nejvíce patentů a komponentů by do této sítě mohl podle předběžných informací tajných služeb dodat právě Huawei.

V létě 2018 se sešli v Kanadě představitelé tzv. Pěti očí, jinak šéfové tajných služeb USA, Velké Británie, Austrálie, Kanady a Nového Zélandu. V dalších měsících začaly vlády těchto zemí postupně oznamovat, že Huawei nepustí do výstavby sítí 5G, a zároveň upozornily soukromé firmy, které se budou ucházet o státní zakázky, že komponenty firmy Huawei by mohly v jejich zařízeních představovat bezpečnostní riziko a vyřazení ze soutěže o státní zakázku.

Podle specialistů z branže je to právě připravovaná síť 5G, jež vedla český NÚKIB k varování před Huaweiem. Všichni tři provozovatelé mobilních sítí v Česku nyní úzce spolupracují s čínskou společností. A největší česká firma PPF na spolupráci s Huaweiem staví svou telekomunikační strategii, včetně přípravy na vybudování zmíněné sítě 5G. Huawei se dostal na tuzemskou telekomunikační scénu v roce 2004, kdy dodal společnosti O2 Telefónica technologie na pro- 35

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.