Ve štychu

Babišův střet zájmů za nás v Bruselu nikdo nevyřeší

Respekt - - Obsah - Jiří nádoba

Případ střetu zájmů českého premiéra po vánoční pauze opět ožije. Do Prahy během ledna dorazí z Bruselu tři expertní týmy s úkolem prověřit vyplácení dotací pro Agrofert za posledních pět let. Závěry auditu mají být k dispozici na jaře.

Důvodem prověrky není žádné konkrétní podezření, ale spíš nutnost nenechat bez odezvy nynější bezprecedentní situaci, kdy Babiš skrz Agrofert inkasuje miliardové dotace, o kterých předtím v převleku za premiéra spolurozhoduje. Čekat tvrdé tresty však nejspíš není namístě. Vývoj před Vánoci ukázal, že Evropská komise nemá chuť rozehrávat s Babišem velký konflikt, ani když má v otázce jeho střetu zájmů v ruce pádné argumenty.

Nic údajného

Evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger, který za Brusel celý případ řeší, poslal Babišovi v prosinci dopis s jasným vzkazem: Není namístě mluvit o „údajném“střetu zájmů, jak s oblibou doma opakuje premiér, ale jde o střet skutečný. Řídit dotační politiku a zároveň z ní těžit odporuje nejen dobrým mravům, ale minimálně od srpna i evropským předpisům, které střet zájmů upravují.

Hned na další stránce však dopis nabízí způsob, jak se z problému bez velkých obětí vymanit. Vedle dvou variant řešení (1. doopravdy zpřetrhat vazby na Agrofert, nebo 2. nežádat o dotace) je tu prý ještě možnost třetí – „zdržet se účasti na rozhodnutích, která se týkají vašeho (osobního) zájmu“. Kdo chápe střet zájmů jako principiální věc, mohl by tuto větu číst tak, že izolovat hlavu exekutivy od dotační politiky prostě nejde a že Oettinger Babiše taktně vybízí k rezignaci. Komisař ale na dalších řádcích vysvětluje, že by mohlo stačit mnohem méně, konkrétně neúčastnit se jednání o eurofondech, poslat na taková jednání záskok a odstoupit z funkce ve vládní radě pro evropské fondy.

Babiš únikové varianty hbitě využil. První dva body prý už splňuje a na místo v radě (o níž do té doby beztak slyšeli jen znalci a která stejně podléhá vládě) před Vánoci rezignoval. Podle dopisu by Babiš měl v třetí variantě ještě zveřejnit majetek a příjmy, i na to však může premiér říct, že to už dávno dělá. Základem jeho majetku jsou, jak známo, akcie Agrofertu, příjem uvádí každý rok v rámci majetkového přiznání.

S východem opatrně

První posudek, který si Oettinger nechal o Babišově kauze zpracovat od unijních právníků, třetí variantu jako řešení neviděl. Uváděl ji jen jako teoretickou možnost, jež v praxi nic neřeší, protože premiér má možnost uplatňovat svůj vliv i mimo formální jednání. Třeba tím, jaké lidi kam dosadí. Právníci proto navrhovali, že čistší by bylo odstřihnout Agrofert od dotací nebo Babiše od Agrofertu (svěřenské fondy nic neřeší, protože Babiš si z nich může Agrofert kdykoli vytáhnout zpět).

Oettinger ovšem, jak vidno, slevil. Dotace pro Agrofert sice pozastavil, ale pouze preventivně do vyhotovení auditu. Pokud kontrola nic nezjistí a Babiš v požadovaných bodech ustoupí, vše může běžet dál a dotace za roky 2018 a 2019 dorazí na konta premiérových firem jen s drobným zpožděním.

O tom, proč Brusel dělá vstřícné gesto, se lze pouze dohadovat. Europarlament, který na vyšetření Babišova případu nyní tlačí, bude v květnu převolen a poté se vymění i komise, což může chuť k zahajování nového střetu snižovat. Navíc s východem EU vede Brusel už konfliktů dost. Svou roli může hrát také snaha nevyrábět si v Česku dalšího Orbána, který se obrátí proti Unii.

Babišovi oponenti, kteří doufali, že v Bruselu najdou zastání, tedy musí hledat spojence jinde. Nejlépe u českých voličů, což ale vzhledem k růstu premiérovy domácí popularity navzdory posledním kauzám zjevně nebude snadná mise.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.