Co stojí za varováním tajných služeb před čínskou firmou Huawei

Co je za varováním tajných služeb před čínskou společností Huawei

Respekt - - Obsah - Jaroslav Spurný

Čínská společnost Huawei má schopnost modifikovat nebo krást data a provádět špionáž. Tato věta, pronesená počátkem února 2018 ředitelem FBI Chrisem Wrayem před zpravodajským výborem amerického Senátu, stála zřejmě na počátku následného kobercového odmítání čínské technologické společnosti Huawei vládami nejvlivnějších západních zemí. Společně s Wrayem promluvilo před senátory dalších pět představitelů amerických tajných služeb. „Jsme znepokojeni riziky plynoucími z toho, že firma spojená s cizí vládou, nesdílející naše hodnoty, má silnou pozici v našich telekomunikačních sítích,“zněla společná deklarace šesti tajných služeb USA. O deset měsíců později došel ke stejnému názoru český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a varoval vládu a další tuzemské státní organizace před používáním technologií společnosti Huawei. A vyvolal tak mírnou paniku. Kdo všechno je dnes v Česku ohrožen čínským zájmem o informace a data a jaké nebezpečí to znamená?

Jako na talíři

Zatím v tom nemáme úplně jasno. „Varování je určeno správcům kritické informační infrastruktury. Měli by analyzovat rizika, která spočívají v používání zařízení firmy Huawei v těchto informačních systémech,“prohlásil ředitel NÚKIB Dušan Navrátil týden před Vánocemi v médiích. Do kritické informační infrastruktury patří servery a sítě používané státní správou. Jde třeba o zabezpečení dat zdravotního pojištění, jaderných elektráren, ministerstev, policie nebo armády.

Navrátil se jedním dechem pokusil uklidnit zdejší veřejnost – smartphone Huawei je v České republice druhou nejprodávanější značkou. Podle ředitele NÚKIB se normální smrtelník používající mobil Huawei pro soukromou potřebu bát nemusí. Nicméně Navrátil nedoporučuje používat ty samé telefony „vysokým státním úředníkům, představitelům ozbro-

(Představování nového telefonu Huawei v Paříži )

Vidět a slyšet, co si myslíte.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.