Na co se těšíte a co očekáváte v roce 2019?

Respekt - - Anketa - vícE odPovĚdí naJdETE na www.RESPEKT.cZ/anKETa

Jaroslav KmeNta novinář (časopis reportér) a spisovatel

Těším se, že se bude připomínat třicet let od sametové revoluce a že si snad lidé více uvědomí význam slov svoboda a demokracie. A že si toho budou cenit také při padesátém výročí odkazu Jana Palacha a Jana Zajíce. V soukromém životě se těším na pražský koncert Hanse Zimmera a na premiéru poslední, osmé série kultovního seriálu Hra o trůny. A protože OSN prohlásila rok 2019 Mezinárodním rokem periodické tabulky chemických prvků, přál bych si, aby v příštím roce nebylo ve společnosti tolik radioaktivních politiků, kteří řeší konflikty s použitím olova či polonia, a abychom se nenechali uspat či znechutit kdejakým jejich rajským plynem. Přál bych si, aby tu převládal spíše kyslík a vodík a abychom byli jako stát „Au“a „Ag“, tedy ekonomicky silní.

matěJ JuNgwirth student na woodrow wilson school of Public & international affairs

Od roku 2019 očekávám příležitost k přehodnocení dvou zásadních politických událostí posledních let – zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem a těsné britské referendum o odchodu z EU. Trump bude u moci již třetím rokem a američtí občané budou konfrontováni s realitou jeho vládnutí bez možnosti výmluvy na dobu politického hájení novopečeného státníka či setrvačnost reforem předchozí administrativy. Ačkoli termín britského rozchodu s EU je pevně stanoven na konec března 2019, prohlubující se tamní politická krize znemožňuje odhadnout, jak přesně bude porozvodové uspořádání vůbec vypadat. Brexit i Trump nám tak nabízejí možnost porovnat sliby populistických vůdců s realitou několik let poté. Je jen na nás, zda to uděláme a jaké závěry vyvodíme pro naši republiku.

raDKa DeNemarKovÁ spisovatelka

Při pohledu (nejen) na východní Evropu jsem v posledních letech zažila věci, které mě šokují. Co bylo dříve nepředstavitelné, se stalo realitou: nacionalismus, rasismus, antisemitismus a sexismus jsou zpět. Proto doufám, že neztratíme odvahu a naději, jakkoli provokativní, a že se intenzivně budou spojovat citliví a chytří lidé s vědomím souvislostí. Protože právě teď potřebujeme chladnou hlavu, jasnou mysl, tvůrčí myšlení a ochranu lidských práv v každodenním životě.

V osobním životě se těším na to, že se budu dál věnovat tomu nejpodstatnějšímu – literatuře, dceři a synovi. Čeká mě mnoho přednášek a čtení po celém světě. A také nový román, který budu psát v rámci spisovatelského tvůrčího pobytu v New Yorku.

tomÁŠ ŠeBeK chirurg, účastník misí lékařů bez hranic

Především se těším. Samotný proces těšení určitě přinese něco potěšujícího, ať už je to cokoli. Těšit se na něco konkrétního je naivní neúcta člověka ke světaběhu. Těším se obecně na příležitosti. Kdybych si mohl na těšení zaspekulovat, tak bych se těšil na více dešťových srážek a méně polarizovanou společnost, více vztahů a méně věcí, více odpovědných politiků a méně trollů, více zábavy a méně práce, v podstatě tedy na všechno. Na co se asi těšil můj praděd? Na konec války a konečně dobrou úrodu? A na co se asi bude jednou těšit má pravnučka? Doufám, že ne na totéž na co můj praděd... A tak se vlastně asi nejvíc těším na své blízké. Rodinu, kamarády, přátele, známé, kolegy, pacienty a vůbec celou společnost. To se totiž nikdy nepřejí. Dobrý rok 2019, plný potěšení i pro vás!

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.